Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím,
jsem trochu v kruhu. Potřeboval bych zřejmě přejít na baselayout-2, ale ten má závislost na sys-apps/openrc, které není pro mou platformu (amd64) odmaskované. Bez baselayout-2 už nenastartuji LVM2, takže bych nový disk musel rozdělit postaru a to se mi moc nechce.
Když ručně odmaskuji openrc, mám konflikt se sysvinit a celé to začíná vypadat trochu riskantně. Nevím, jestli do toho jít nebo dál ignorovat drobné chyby při startu / vypínání systému a počkat si na stabilní verzi openrc.
Co myslíte, je to bezpečné, stojí to za to?
Momentálně to mám takto:
emerge -v --pretend baselayout These are the packages that would be merged, in order: Calculating dependencies... done! [ebuild U ] sys-apps/baselayout-2.0.1 [1.12.11.1] USE="-build (-bootstrap%) (-static%) (-unicode%*)" 23 kB [ebuild N ] sys-apps/openrc-0.4.3-r3 USE="ncurses pam unicode -debug" 143 kB [blocks B ] sys-apps/sysvinit-2.86-r11 ("sys-apps/sysvinit-2.86-r11" is blocking sys-apps/openrc-0.4.3-r3) Total: 2 packages (1 upgrade, 1 new), Size of downloads: 165 kB Conflict: 1 block (1 unsatisfied)
předpokládám, že nejprve tedy budu povyšovat verzi na sysvinit-2.86-r12 a potom už baselayout půjde bez konfliktů.
Taky jsem měl podobný problém, ale ten jsem zpočátku přešel zamaskováním vyšších verzi sysvinitu, protože jsem duplikoval systém z x86 na amd64 stylem kopie /etc/portage a /var/lib/portage/world, takže jsem měl pod rukou několik stovek nových balíků, z nichž některé již byly maskovány nebo odmaskovány.
Na konec jsem právě řešil, proč mi init v runlevelu 0 píše, že no processes left in this runlevel, a řešením bylo odmaskovat sys-apps/sysvinit-2.86-r12. Pokud si dobře vzpomínám, tak openrc tam mám také ve verzi ~0.4.3.
Tiskni
Sdílej: