Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobry den,
resim nyni problem s apache proxy. Tento apach server mi pri volani virtualni domeny domena.eu presmerovava dotaz na lokalne provozovany server na portu 8080 (jedna se o jetty). Dokud sem to provozoval na Gentoo tak vse fungovalo spravne, ale nyni mam virtualni server, ktery pouziva jako distribuci Ubuntu a tam je apach nastaveny nejak jinak. Takze po urcite dobe (cca 2 dny) se zacne prodluzovat odezva (ale pouze na ten apach proxy), navic pozira vice a vice systemovych prostredku.
Pokud apach nerestartnu alespon jednou za tyden, dojde k tomu ze schramstne vsechny systemove prostredky a pak sem rad kdyz se mi podari system alespon restartovat. Vubec netusim kam se mam podivat a co se mam pokusit opravit. Nevim jeslti to je treba tim ze se neukoncuji nejake vlakna :?.
Predpokladam, ze je prote jenom nejak spatne nastaveny apach, asi nejake timeouty pro neukoncena spojeni, nebo tak neco. Muze mi nekdo poradit co s tim?
Mozna skusit postelovat hodnoty jako:
# Timeout: The number of seconds before receives and sends time out.
Timeout 300
# KeepAlive: Whether or not to allow persistent connections (more than
# one request per connection). Set to "Off" to deactivate.
KeepAlive On
# MaxKeepAliveRequests: The maximum number of requests to allow
# during a persistent connection. Set to 0 to allow an unlimited amount.
# We recommend you leave this number high, for maximum performance.
MaxKeepAliveRequests 100
# KeepAliveTimeout: Number of seconds to wait for the next request from the
# same client on the same connection.
#
KeepAliveTimeout 15
ale strilim..
NN
Vubec netusim kam se mam podivatserver-status
Tiskni
Sdílej: