Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Ahoj
zajímalo by mě, jak by se měl řešit převod domény aby byl pro organizaci co nejméně bolestivý. Mám namysli situaci, kdy se fyzickému serveru změní IP adresa (změna poskytovatele, přemístění serveru) a je potřeba na autoritativním serveru přepsat A záznam. Než ostatní DNS servery na Internetu načtou změnu od autoritativního DNS dané domény může uběhnout několik dní v závislosti na nastavení jednotlivých DNS serverů.
popis problému:
Autoritativní DNS server pro naši doménu nase.cz je u poskytovatele. Přemisťovali jsme fyzický server(změnila se jeho IP adresa).Poprosili jsme našeho poskytovatele o změnu A záznamu. Několik dní nám přicházeli požadavky střídavě na starou a na novou IP adresu serveru.Trvalo ještě několik dní než ostatní DNS servery na Internetu načetli změnu a požadavky chodili na novou IP adresu.
Četl jsem článek www.root.cz/serialy/dnssec-a-bezpecne-dns/ kde mě zaujal postup jakým se aktualizuje klíč:
"po podepsání zónového souboru je zapotřebí počkat, až se zóna rozdistribuuje na všechny nameservery a následně počkat dobu, která je rovná nebo vyšší TTL záznamů DNSKEY (a jejich podpisů)"
Jakým způsobem se řeší změna A záznamu na autoritativním DNS serveru? Je potřeba vždy vydržet několik dní chaosu, nebo se to dá řešit nějak elegantně?
děkuji za radu
Tomáš Jurman
Plynulého přechodu se dá dosáhnout třeba tak, že na nové IP adrese spustíš Apache (předpokládám, že jde hlavně o web) s mod_proxy a ten bude všechny příchozí požadavky proxovat na původní server (klient se připojuje jen k novému serveru a ten mu zprostředkuje obsah z toho původního). Až přestanou chodit požadavky na původní IP adresu, můžeš provést migraci serveru.
Případně by mělo fungovat i to, že bys danému DNS jménu přidal dvě IP adresy (s různými prioritami) a v případě nedostupnosti jedné, by měl klient použít druhou, viz Round robin DNS.
Plynulého přechodu se dá dosáhnout třeba tak, že na nové IP adrese spustíš Apache (předpokládám, že jde hlavně o web) s mod_proxy a ten bude všechny příchozí požadavky proxovat na původní server (klient se připojuje jen k novému serveru a ten mu zprostředkuje obsah z toho původního). Až přestanou chodit požadavky na původní IP adresu, můžeš provést migraci serveru.To možná bude jednodušší ssh -L s tím, že tak může směrovat třeba i maily nebo MySQL.
djbdns
má pro tohle zabudovanou podporu – můžete tam nastavit do kdy platí starý záznam, server pak automaticky nastavuje TTL tak, aby bylo nejvýš pár vteřin přes zadaný čas. V okamžiku stanoveném zadaným časem se pak starý záznam přestane poskytovat a začne se poskytovat záznam nový. Doba, kdy jsou pak „v oběhu“ obě dvě IP adresy, je tak zkrácená na pár vteřin.
djbdns
jsem uváděl jen pro to, že některé servery pro to mohou mít vestavěnou podporu, a pak je škoda ji nevyužít. Ono se stejně vyplatí mít kolem období změny malé TTL, protože se snadno může stát, že na novém serveru nebude vše fungovat, jak má, a bude potřeba se rychle vrátit k původnímu serveru; a občas se při přesunech také podaří původní server rozbít dřív, než bylo v plánu Autoritativní DNS server pro naši doménu nase.cz je u poskytovatele. Přemisťovali jsme fyzický server(změnila se jeho IP adresa).Poprosili jsme našeho poskytovatele o změnu A záznamu. Několik dní nám přicházeli požadavky střídavě na starou a na novou IP adresu serveru.Trvalo ještě několik dní než ostatní DNS servery na Internetu načetli změnu a požadavky chodili na novou IP adresu.
Zřejmě měl váš poskytovatel nastaven velmi dlouhý TTL pro záznamy. Několik dnů je dost neobvyklá hodnota, za přijatelné maximum lze považovat 3600 (1h). Při přesunu serveru nejprve týden dopředu kontaktuji správce DNS (nejsou-li u nás) a požádám je o nastavení TTL na 600. Během přesunu nechám změnit záznam. Než nový stroj nabootuje, jdou všechny požadavky již na novou IP. "Chaotické požadavky" chodí opravdu jen těch 10 minut (kdy nejede ani starý, ani nový server, takže je to jedno). A vůbec se nestydím tam pak nechat těch 600 trvale. Nastavovat dlouhé TTL nemá moc důvodů.
www.qcm.cz. 600 IN A 91.214.192.20
Tiskni
Sdílej: