Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobry den,
chci se zeptat jestli nevite o nejake utilite (nejlepe pro Debian), ktera by hlidala stav jednoho (primarniho) pripojeni k Internetu a pokud toto pripojeni nejde, provoz preklopit na zalohu ?.
Router (Debian) je pripojen primarnim spojeni k Internetu (wifi). Dale mam rozchozeno pripojeni k netu pres ISDN, ktere by melo fungovat pouze pri vypadku primarniho spojeni.
V podstate se jedna o to, kdyz spadne hlavni linka vykonat 2 shell prikazy a kdyz se linka obnovi vykonat jine 2 shell prikazy.
Existuje neco nebo mam psat vlastni skript ?
Dekuji
Myslím, že netplugd je přesně to co hledáš.
Dekuji za tip,
ale myslim si ze to pro me neni uplne ono, nebot
netplugd is a daemon that responds to network link events from the Linux kernel, such as a network interface losing or acquiring a carrier signal.
- samozrejme, pokud bych chtel hlidat primo eth rozhrani routeru tak ano. Takovy pripad u me moc casto nenastane (aby nekdo prisel a vytahnul eth kabel)
- s tim takovy problem nemam ( router je v rozvadeci). Daleko castejsi je pripad, kdy nejede linka ISP. To znamena napr. nepingam na default GW.
- v tomto pripade se na net nedostanu treba ze eth rozhrani je UP (protoze je pichnut do switche).
Spis bych potreboval monitorovat nejakou verejnou IP adresu (napr. sla by wifi brana ISP) a pokud by nejakou dobu neodpovidala vykonat 2 nebo 3 prikazy.
Ted me napada, ze by to asi zvladnul nagios. Ale prijde mi to jako zbytecne robustni reseni.
Neco jednodussiho ?
if [ `ping nekam.org |grep "najdi vysledek to funguje, treba packet lost"` -lt 50 ]; then
echo "nic nedelam";
else
echo "prepinam interface, mazu default route, nastavim novou";
fi;
ps: nerucim za syntax, nezkousel sem, psano z hlavy
Principiálně stejný postup používáme pro přepínání mezi kabelem UPC a ADSL bluetonu. Má to pár úskalí - najít vhodný spolehlivý server u providera, který je dostatečně daleko (aby se kontrolovala co největší část cesty k internetové bráně providera), ale je na něj méně hopů než z druhého rozhraní - na tuto hranici naladit time-to-live pingu. Provider v tomto logicky nijak nepomáhá a je to trochu o laborování. Někdy ping funguje, ale pro běžný provoz linka stejně použitelná není a hodilo by se přepnutí.
Když to člověk rozchodí, začne laborovat s více routovacími tabulkami, aby např. ssh brány a SMTP server byly zvenku přístupné přes obě linky současně, chce přes záložní linku pouštět určité služby, aby se taky využila její placená kapacita, a začne se to komplikovat. Přiznám se, že zatím jsem to nedokázal udělat dostatečně robustní.
Tiskni
Sdílej: