Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dobry den,
chci se zeptat jestli nevite o nejake utilite (nejlepe pro Debian), ktera by hlidala stav jednoho (primarniho) pripojeni k Internetu a pokud toto pripojeni nejde, provoz preklopit na zalohu ?.
Router (Debian) je pripojen primarnim spojeni k Internetu (wifi). Dale mam rozchozeno pripojeni k netu pres ISDN, ktere by melo fungovat pouze pri vypadku primarniho spojeni.
V podstate se jedna o to, kdyz spadne hlavni linka vykonat 2 shell prikazy a kdyz se linka obnovi vykonat jine 2 shell prikazy.
Existuje neco nebo mam psat vlastni skript ?
Dekuji
Myslím, že netplugd je přesně to co hledáš.
Dekuji za tip,
ale myslim si ze to pro me neni uplne ono, nebot
netplugd is a daemon that responds to network link events from the Linux kernel, such as a network interface losing or acquiring a carrier signal.
- samozrejme, pokud bych chtel hlidat primo eth rozhrani routeru tak ano. Takovy pripad u me moc casto nenastane (aby nekdo prisel a vytahnul eth kabel)
- s tim takovy problem nemam ( router je v rozvadeci). Daleko castejsi je pripad, kdy nejede linka ISP. To znamena napr. nepingam na default GW.
- v tomto pripade se na net nedostanu treba ze eth rozhrani je UP (protoze je pichnut do switche).
Spis bych potreboval monitorovat nejakou verejnou IP adresu (napr. sla by wifi brana ISP) a pokud by nejakou dobu neodpovidala vykonat 2 nebo 3 prikazy.
Ted me napada, ze by to asi zvladnul nagios. Ale prijde mi to jako zbytecne robustni reseni.
Neco jednodussiho ?
if [ `ping nekam.org |grep "najdi vysledek to funguje, treba packet lost"` -lt 50 ]; then
echo "nic nedelam";
else
echo "prepinam interface, mazu default route, nastavim novou";
fi;
ps: nerucim za syntax, nezkousel sem, psano z hlavy
Principiálně stejný postup používáme pro přepínání mezi kabelem UPC a ADSL bluetonu. Má to pár úskalí - najít vhodný spolehlivý server u providera, který je dostatečně daleko (aby se kontrolovala co největší část cesty k internetové bráně providera), ale je na něj méně hopů než z druhého rozhraní - na tuto hranici naladit time-to-live pingu. Provider v tomto logicky nijak nepomáhá a je to trochu o laborování. Někdy ping funguje, ale pro běžný provoz linka stejně použitelná není a hodilo by se přepnutí.
Když to člověk rozchodí, začne laborovat s více routovacími tabulkami, aby např. ssh brány a SMTP server byly zvenku přístupné přes obě linky současně, chce přes záložní linku pouštět určité služby, aby se taky využila její placená kapacita, a začne se to komplikovat. Přiznám se, že zatím jsem to nedokázal udělat dostatečně robustní.
Tiskni
Sdílej: