Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
--with-resolvconf=no
. zkoušel jsem i --with-resolvconf="/nejaka/jina/cesta"
, ale ten blbec mi furt přepisuje můj /etc/resolv.conf tím svým # Generated by NetworkManager
a fakt mě tím začíná štvát.
Řešení dotazu:
napadají mne hned dvě možnosti -
a) dát do konfiguráku síťovky parametr pro NM, aby ten resolv.conf plnil správně (nevím jakou máte distribuci, u mne je to v /etc/sysconf/network-scripts/ifcfg-eth0 parametr DNS1=ip)
b) nepoužívat NM, ale starší systém network (u mne příkazy chkconfig NetworkManager off && chkconfig network off)
append domain-search "mojedomena1.cz", "mojedomena2.com";
request subnet-mask, broadcast-address, time-offset, routers,
domain-name, domain-name-servers, domain-search, host-name,
netbios-name-servers, netbios-scope, interface-mtu,
rfc3442-classless-static-routes, ntp-servers;
3. po restartu uz byly mojedomeny v resolf.conf. Urcite to bude fungovat i pro ostatni prametry (nejen pro domain-search)
Podrobne info najdete zde:
http://linux.die.net/man/5/dhclient.conf
napadají mne hned dvě možnosti -
a) dát do konfiguráku síťovky parametr pro NM, aby ten resolv.conf plnil správně (nevím jakou máte distribuci, u mne je to v /etc/sysconf/network-scripts/ifcfg-eth0 parametr DNS1=ip)
b) nepoužívat NM, ale starší systém network (u mne příkazy chkconfig NetworkManager off && chkconfig network on)
chmod 444 /etc/resolv.conf
?
chattr +i /etc/resolv.conf
?
Jak je psáno výše - zkusit chmod.
Jinak si musím rejpnout, když už o tom máme tak pěkné články tady na abclinuxu, že by to šlo vyřešit i SELinuxem
Vygooglil jsem tohle : http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=63580
mam pocit, ze nameservery si mate dat do /etc/resolv.conf.head
man dhcpcd man dhcpcd-run-hooks less /lib/dhcpcd/dhcpcd-hooks/20-resolv.conf
--with-resolvconf
ignorována. Mám pocit, že i vím kde, ale nejsem si jist. Asi bych to měl někde v bugzille říct, jestli má NM bugzillu.
src/named-manager/nm-named-manager.c
a u těchto funkcí: update_resolv_conf
, write_resolv_conf
je potřeba obsah funkce zakomentovat a nahradit prostým return TRUE;
. No možná by stačila jen ta první funkce...Ja mel taky stejny problem , resolv.conf se mi prepisoval a tak jsem jednoduse sluzbu myslim demona resolvconf uplne vypnnul , sice si ho musim upravovat rucne kdyz je treba , ale to me nevadi .
Tiskni
Sdílej: