Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Zdravim, na XUbuntu se mi nedaří nastavit větší rozlišení než 800x600
xrandr
Screen 0: minimum 400 x 300, current 800 x 600, maximum 800 x 600
default connected 800x600+0+0 0mm x 0mm
800x600 60.0* 56.0
640x480 60.0
400x300 60.0 56.0
lspci
00:08.0 VGA compatible controller: S3 Inc. 86c764/765 [Trio32/64/64V+]
/etc/X11$ cat xorg.conf
# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Option "UseFBDev" "true"
EndSection
Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection
Jak Xorg přinutit používat 1024x768 s f=70 nebo větší?
muze to byt i mnozstvim videopameti a pouzivanim truecoloru
karta s 2 MB videoram muze v truecoloru zobrazovat 800x600 a v hicoloru 1024x768
Jak Xorg přinutit používat 1024x768 s f=70 nebo větší?Nastavit horizontalnu a vertikalnu frekvenciu monitora. Defaultne je xserver radsej konzervativny co sa tyka obnovovacej frekvencie, aby nebol out of range.
Ve windows ta grafika zvládá 1024x768 f=75Hz hloubka 16b, nebo 800x600 f=75Hz, hloubka 32b, o barevnou hloubku mi tolik nejde, hlavní je frekvence a rozlišení.
xorg.con už není konfigurák pro xorg. Dá se bez následků smazat. Nastavení v něm se ignorují.
Da sa zmazat, pretoze ak nie je najdeny, tak pouzije akysi default. Ked som ho zmazal, tak som v logoch aj nasiel aky default pouziva.
"bez nasledku" - mozno u teba. Keby som to spravil na mojom htpc, tak na tv budem mat len info o "out of sync", ci nieco take.
Proste su pripady, kde to bez dobre nastaveneho xorg.conf nejde.
Ahoj, řešení je HAL. Na tenhle problém jsem narazil taky. Bohužel jsem ho nevyřešil, protože HAL nemá prakticky žádnou dokumentaci. Zatím to vypadá, že jádro linuxu je zabalené do jádra zvaného HAL. Ten se dá konfigurovat přez XML konfiguráky. Což je snad ještě bizardnější než Registry ve windousech. Na linux jsem přešel, abych měl chod systému pod kontrolou. Tohle to už je hustější než u Windousů. Nechápu, proč se Linux musí přizpůsobovat uživatelům oken. Nemám rád systémy, který ví líp než já, co potřebuju a co chci, nebo budu chtít. Kdyby někdo věděl, jak HAL odstranit, budu mu moc vděčný. Našel jste někdo nějaké funkční HOWTO, nebo manuál ? Popřípadě, je nějaká distribuce, nezávislá na HAL ?
?
LOL, myslím že sis měl nejdříve přečíst alespoň cs.wikipedia.org/wiki/Hardware_abstraction_layer
HAL možná řešením je, ale zrovna tak dobrým (a pro mě a možná i pro vás lepším) je prostě dodefinovat odpovídající rozsahy frekvencí (VertRefresh), v závislosti na množství paměti stáhnout barevnou hloubku (DefaultDepth), možná určit výchozí pořadí rozlišení (Modes) a případně si režim vynutit potřebnou Modeline. To všechno proto, že tahle grafická karta (taky ji mám a používám) a asi i monitor nemají (korektní) EDID.
Dík. Zahloubal jsem se do toho xorg.configu a už mi to jede luxusně. Jen to nesnese polovičatou práci. Zkušenost pro příště.
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Option "UseFBDev" "true"
EndSection
Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
DefaultDepth 8
SubSection "Display"
Depth 8
Modes "1024x768"
EndSubSection
EndSection
PS: mohl by někdo, komu to chodí připojit xorg.conf?
Tiskni
Sdílej: