Po nákresech ovladače Steam Controller a puku společnost Valve na svém GitLabu publikovala projekt Inkterface, tj. podrobný návod (PDF, video v mp4) na sestavení předního panelu s e-papírovým displejem pro Steam Machine pro zobrazování systémových informací. Použity jsou součástky od společnosti Adafruit.
V jádře Linux byla nalezena a v dubnu letošního roku v upstreamu opravena kritická zranitelnost Bad Epoll aneb CVE-2026-46242. Jedná se o zranitelnost typu "race-condition use-after-free", která běžnému uživateli umožňuje získat práva roota. Na distribucích Linuxu i na Androidu. Dokonce i zevnitř sandboxu prohlížeče Chrome. Chyba byla do Linuxu zavedena v dubnu 2023, tj. Linux 6.4.
Byla vydána nová verze 10.4 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Vyzkoušet lze experimentální podporu postkvantového algoritmu mldsa44-ed25519.
Open Printer je otevřená kompaktní tiskárna od Open Tools. Brzy by měla být spuštěna kampaň na její podporu na Crowd Supply. Současně by měly být uvolněny zdrojové kódy. Postavena je na Raspberry Pi Zero W a STM32. Používá inkoustové kazety HP 302.
Byla vydána nová verze 3.28.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 8 zranitelností.
Čeští policisté společně se svými tureckými kolegy zadrželi 51 lidí, kteří se podle kriminalistů podíleli na provozu podvodného call centra v Istanbulu. Skupina je spojena s 1173 případy podvodů na českých občanech, při kterých vznikla škoda přes 553 milionů korun.
Immich byl vydán v nové verzi 3.0.0. Jedná se o alternativu k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí umožňující vlastní hosting serveru Immich. K vyzkoušení je demo. Immich je součástí balíčků open source aplikací FUTO. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 4 - WiFi. Na výběr je Debian, Ubuntu a Kubuntu. Předobjednat jej lze za 949 liber (26 500 korun).
Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové major verzi 6.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešena je i vážná bezpečnostní chyba CVE-2026-57231.
Společnost Sony oznámila, že od ledna 2028 přestane vydávat nové hry pro PlayStation na fyzických discích. Všechny budoucí tituly budou dostupné výhradně v digitální podobě na PlayStation Store.
Dobrý den
potřeboval bych porad od nějakých guru v oboru Linux.
Mám v plánu testovat Apache, mysql a PHP na Linuxovém jádře. Plán je takový že poběží virtualizované na win7. Jsem prostě Windowsak, ale Linux budu potřebovat taky takže proto, Dualboot nechcu, protože přepínání mezi těmito systémy je pak o dost složitější.
A teď ten dotaz, jakou linuxovou distibuci? Nechcu nic extra user-friendly, main OS bude Windows, ale aby se v tom dalo rozumně nastravit všechno a důkladně se naučit jak něco v Linuxu spravovat.
A dále, máte nějakou stránku s návody na Linux, kde bych případně mohl najít nějaké příklady/návody?
Předem děkuji
To co popisujete vypada na uplne zacatek s linuxem. Doporucuji si prohlednou stranky http://proc.linux.cz a zde si vybrat z moznych distribuci, predpokladam, ze vam na grafickem rozhrani tedy nezalezi, vase cesta muze vect pres velmi oblibeny Debian ci pokud se "zamilujete" do rpm balicku (nebo yum-u) bude pro vas vhodny CentOS (kampatibilni s velkym hracek jakym je spolecnost Redhat).
Doporucuji si samozdrejme koupit knihu, nabidka je vcelku slusna, ale pokud nechce utrace penize hledejt na internetu zkratku LAMP (Linux-Apache-Mysql-PHP), jedna se o jakousi ustalenou konfiguraci techto sluzeb, dnes velmi rozsirenou a na instalaci i pro laika jednoduchou.
Pokud to s linuxem myslite vazne, zde jsou knihy ve formatu PDF od kterych se muzete odrazit.
http://www.root.cz/knihy/linux-dokumentacni-projekt/
http://www.root.cz/knihy/ucebnice-abclinuxu/
díky moc za rady
LAMP potřebovat moc nebudu, apache s PHP a mysql jsem spravoval pod windows, v tom neni problém, takže v tom linuxu to snad pujdu. Nemám rád takováto řešení typu LAMP. Díky za rady, ten debian vypadá dobře
S tím mohu souhlasit., také se mi LAMP nelíbí .. Jen je třeba nainstalovat veškeré balíčky, nezapomeňte na php5-mysql. Jinak já mohu debian jen doporučit.
pokud s linuxem zacinas a mas nekoho (kamose, kolegu) kdo ti s tim pomuze, nainstaluj tam to distro, ktere pouzva on
pokud zacinas sam, jdi do nejakeho rozsireneho distra - najdes hodne navodu, rad apod (nabizi se ubuntu)
Tiskni
Sdílej: