Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravim, mam takovy problem,
Prenasel jsem web z jednoho komplu na druhy a ma to dve chyby:
1) interpukce na webu - at uz soubor otevru v nanu nebo v mc editoru, tak tam jsou misto hacku a carek divne znaky (to same na webu)
2) apache mi nebere .JPG jako .jpg - mam treba index.html a tam mam odkaz na hodne .jpg, jenze pripona u tech souboru je ve skutecnosti .JPG
Prosim o radu jak tyto dva problemy vyresit - prosim neco bezpecneho - mam vice webu, ktere funguji, nerad bych aby se tento "opravil" a ostatni aby sly spatne.
Dekuju moc
Interpunkci jsem vyresil - jsem porad cpal do apache AddDefaultCharset WINDOWS-1251, ale ma byt jen 1250
Jeste bych potreboval poradit s temi soubory - napadlo me je hromadne prejmenovat, ale nevim jak na to (aby se zmenily vsechny pripony z .JPG na .jpg ve vsech podadresarich)
ono to je prave naopak - je to web o hodne html a hodne obrazkama - v html jsou napsane .jpg, ale soubory maji fyzickou priponu .JPG. Hafo html je na zacatku s velkym pismenem, takze volba aby TC menil vse na mala pismena neni dobra (doted jsem ani nevedel ze to je mozne)
google google google :)
http://www.google.com/search?source=ig&hl=cs&rlz=&=&q=linux+recursive+rename&btnG=Vyhledat+Googlem&meta=lr%3D&aq=4&oq=linux+recursi
Tiskni
Sdílej: