abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 399 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: Jak je na tom Slackware?

    wasabi1 avatar 26.9.2009 14:44 wasabi1 | skóre: 9 | blog: iLinux
    Jak je na tom Slackware?
    Přečteno: 659×

    Zdravím,

    Protože jsem dlouholetý správce Linux serveru založeného z 99% na velmi spolehlivém Debianu, na který si nemohu ztěžovat jsem se chtěl zetat jak je na tom v současné době slackware distribuce, stabilnost, podpora 64-bit atd. A hlavně jestli s ním někdo máte praktické zkušenosti v provozu jaké má výhody nebo nevýhody. Předem děkuji za odpověď.

    Týmová práce je důležitá hlavně proto, aby bylo možno svést vinu na někoho jiného.

    Odpovědi

    26.9.2009 21:34 Ondřej Kubečka | skóre: 29 | blog: datlovo | Ulm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je na tom Slackware?
    Stručně: je na tom dobře. ;) Stále se vyvíjí a podle Patrickova uvážení vycházejí nová vydání, stále se drží zdravé zásady KISS (keep it simple, stupid) (vč. geniálního, dosud snad nejjednoduššího systému binárních balíčků, co jsem viděl), nikam se nežene (ale od letošního léta a verze 13.0 existuje i oficiální amd64 port, když se na něj ptáte).

    Zkušenosti jsou letité a kladné, ale řekl bych, že pokud Vám Debian vyhovuje: a) není důvod jej opouštět; b) obávám se, že Slackware nemusí být zcela Vaše krevní skupina (už jenom ten minimalistický balíčkovací systém a fakt, že přímo od správců distribuce dostanete relativně základní sadu SW).
    26.9.2009 23:57 foldy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je na tom Slackware?
    Slackware používám už dlouhá léta jak na desktopu tak na serveru, ale jen verzi x86. Výhodou je opravdu vše co bylo v příspěvku pana Kubečka a snad lze jen dodat, že slackware je prostě vždy slackware, nezaměnitelný ,vždy v něm najdete to co jste tam hledal ,umí to co vždy a co se od něj očekáva.
    27.9.2009 09:00 JF | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je na tom Slackware?

    Mě se na Slackware líbí spartánský přístup u kterého za mě nemyslí nějaký složitý konfigurační systém. Pro konfiguraci něčeho atypického, třeba routeru se 4 sítěmi se to hodí. U jiných moderních distribucí jsem prakticky již odkázán na obrovité balíčky.

    Neříkám, že je to ideální, ale každý má jiný vkus.

    Třeba na takovém Centosu kompilace vlastního jádra trvá den, vanila nefunguje a musí se vyrobit vlastní balíček, který se nainstaluje.

    27.9.2009 09:34 ubuntak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je na tom Slackware?
    Testoval jsem 64it verzi a nebyl sni problem. Slackware je jak jiz bylo receno krasne cisty a vzdy vite co a proc se vam "udelalo" tak a ne jinak. Narozdil od velkych distribuci. Ale kamen urazu je balickovaci system. Ktery poskytuje jen urcitou omezenou skalu "zakladnich" balicku. swaret je sikovny tool pro instalaci balicku ve slackware a reseni zavislosti. Problem je, ale dostupnost balicku pro slackware jak jiz jsem psal a bylo psano. Takze na slackwaru co si neprelozite to nemate. A verte rozjizdet na nem treba postfix s dovecotem, tak aby byla podpora virtualnich uctu neni otazka jak u debianich distribuci aptget ci redhet yum, ale otazka nekolika hodin prekladani zdrojaku. A kdyz uz se v tom prekladani dostanete do nejake faze a pak zjistite ze vam nejde prelozit jeden balicek, na kterem je zavisly dalsi, kvuli kteremu nemuzete nainstalovat dalsi, na nemz je zavysli dalsi [nikdy nekoncici rekurzivni fce]... Takze nejak asi tak. Na firewall, ftp, file(samba, kerberos pro pripoijeni do AD) ci web je to skvely server. Ale treba na postaka bych jej nedal (vlastni zkusenost). To radeji nahodim ubuntu nebo centos -mi oblibeci- a rozjed je do zakladni funkcnosti je otazka instalace + par minut na apt-get ci yum.
    27.9.2009 19:53 Ondřej Kubečka | skóre: 29 | blog: datlovo | Ulm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je na tom Slackware?
    Dovolil bych si nesouhlasit. Kamenem úrazu podle mě je, když je někdo zvyklý na nějakou distribuci a buď by chtěl, aby všechny distribuce byly stejné, nebo z pro mě ne zcela pochopitelného důvodu by chtěl používat distribuci jinou, kdyby se ovšem jenom chovala stejně jako jeho distribuce současná.

    Myslím, že člověk uvyklý Slackwaru na něm poštovní server rozhodní snadno a rychle. Jak sám naznačujete, je to otázka zvyku a zaběhlých postupů. Zkoušel jsem manželce (když o něm všichni kolem tak básnili), dátna desktop (K)Ubuntu, ale pohyboval jsem se kolem neobratně (byť jsem pár let Debianí servery spravoval, takže nějaké zkušenosti za nehty určitě uvízly), nadával na balíčkovací systém se závislostmi a po pár týdnech jsem se pokorně vrátil ke Slackware. Tím neříkám, že by Ubuntu by byla špatná distribuce, ale že je jiná (což je dobře), a holt mě osobně (uvyklému na jiná paradigmata) nevyhovuje (nebo alespoň ne tolik).

    Jinak jste mi šlápl na kuří oko. Jestli nějakou část Slackware mám obzvláště rád, tak je to právě absolutně jednoduchý (tj. ne komplexní, nikoliv nutně uživatelsky snadný) balíčkovací systém (a z "devianizujících" nepravověrnosti typu slapt-get a swaret mi nabíhají pupínky). BSD styl init skriptů a konzervativní přístup k novotám je pak spíše třešinka na dortu. ;)
    27.9.2009 20:40 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je na tom Slackware?

    64bit verze slackware je v podstate Patrikem na milost vzanej slamd64, coz je neoficielni port slackare na 64bit platformu. Rozjet cokoli na slacku neni problem, akorat clovek musi cist readme/install/how-to kde jsou popsany zavislosti. Dost casto jsou ale k dispozici na netu jiz hotove balicky nebo build scripty  - napriklad na http://www.linuxpackages.net/. Sam slack pouzivam od verze 7 a slamd64 od verze 11 (cca zacatek 2005) jak na ntb a stanici tak i na serverech a firewallech. Mam pripraveny scripty primo pro instalaci, takze neresim vyber balicku, a pripadne to co pak chybi dotahnu z nfs serveru. Kdyz srovnam Patrikuv balickovaci system a rpm, tak mi to vychazi tak trochu nastejno. Oboji ma svy klady i zapory. Zname kovbojky s rpm databazi na slacku neresite, pokud si ale poskodite /var/log/packages mate podobnej problem. Pokud budete instalovat nejakej program nebudete resit ze kvuli jedne knihovne vam rpm nuti dalsi kvanta balicku vlivem rekurzivni zavislosti, ale nainstalite pouze pozadovany program a nahrajete na stroj pouze onu pozadovanou knihovnu. Existuji porty apt a dalsich balickovacich nastroju, ale ty neznam.

    28.9.2009 11:05 JF | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je na tom Slackware?

    Naprostý souhlas.

    Když někdo má 512MB CF kartu, tak na ní základní router ze Slackware nainstaluje.

    rpm se mi neustále snaží tlačit gigabyte "hnoje" a ořezat se to snadno nenechá.

    28.9.2009 11:21 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je na tom Slackware?

    Gigabajty "hnoje" se snaží tlačit i aptitude (apt-get) v *buntu, Debianu aj.

    28.9.2009 11:24 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je na tom Slackware?

    Na Slackware hrozně rád vzpomínám, protože to bylo (je) velmi čisťounké a jednoduché distro.

    28.9.2009 08:17 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je na tom Slackware?
    jaké má výhody nebo nevýhody.
    Výhody: takmer vo všetkých prípadoch sa dá prísť na to, ako veci fungujú. (Tam, kde sa na to "nedá" prísť, ide o windowsatenie linuxu - napr. HAL ;-) )

    Nevýhody: pre desktop - neobsahuje GNOME (odporúča použitie balíkov tretej strany), ešte stále je v ňom len KDE 4.2.4, hoci už takmer mesiac existuje 4.3.1 :-( . Pre server - DNS server je bind, SMTP server je sendmail. Kto chce radšej djbns a postfix, môže byť sklamaný. Niektoré tooly si treba skompilovať (alebo zobrať od 3. strany) - napr. wireshark, clamav či vpnc. Nerozdeľuje od balíčkov veci potrebné pre kompiláciu (žiadne -dev balíky). Neobsahuje PAM. Obahuje niečo smerom k LDAP, ale s tým nemám skúsenosť. Povedz čo na tom chceš rozbehať a dozvieš sa viac.

    Inak s tým nie je problém.
    28.9.2009 18:19 Dunric | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je na tom Slackware?
    Většinu hlavních vlastností už tu popsali jiní. Já jen za sebe doplním, že tam kde nebyla žádána oficiální komerční podpora dodavatele distribuce, jsem Slackware nasazoval a spravuji už cca 5 let a jsem naprosto spokojen. Jednalo se o menší heterogenní sítě (<= 50 PC) jak na pozici stanic tak především jako routery a servery(IMAP, SMTP, MySQL, LDAP, SMBFS/NFS, FTP, SSH, VPN, X aj.) .

    Občas se projeví podle mě jediný nedostatek Slackware a to relativně malý počet balíčků v základní distribuci, ale až na výjimku se mi nestalo, že bych nenašel pro požadovanou aplikaci už hotový sestavovací skript na SlackBuilds.org, který tímto doporučuji. Sestavení balíčku je pro trochu zkušeného celkem triviální záležitost, případné závislosti na externích balíčcích jsou u skriptů popsány. Aktualizace je pak většinou jen otázkou přepsání čísla verze a znovusestavení.
    In the garden sleeps a messenger ·

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.