Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na CentOS bych chtěl z pozice uživatele (ne roota) rozchodit k české klávesnici* také znak '\' pod alt+Q, znak '#' pod alt+X, znak '&' pod alt+C, '~' pod alt+A, složené závorky přes alt+BN, špičaté závorky přes alt+,. apod.
Hledám aspoň nějaké nakopnutí:
* Pod kterým názvem mám tuto funkcionalitu hledat?
* Jak moc to je záležitost konkrétního grafického prostředí? Je to možné změnit nezávisle na grafickém prostředí?
Za podrobnější radu bych byl rád, ale myslím, že mi bude stačit takovéto nakopnutí. Díky.
*) Tak co, tak jsem zvyklý na běžnou českou klávesnici a zvyk je železná košile. Nenašel jsem dostatečně silný argument tento zvyk měnit.
.Xmodmap
, viz man xmodmap
. Urcite se to da ale resit i jinak (jako asi skoro vse v linuxu :))
Section "InputDevice" # keyboard added by rhpxl Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "cz" Option "XkbVariant" "qwerty" EndSectionFunguje mi to v X serveru, i na terminálu v X, ale v textové konzoli mám EN klávesnici a když ji přepnu na CZ pomocí Pause tak to nefunguje a to bude asi váš problém přes ssh. Pokud budete chtít můžu poslat nějaké konfiguráky pokud s toho něco vyčtete.
[petr@soban sysconfig]$ cat /etc/sysconfig/keyboard KEYBOARDTYPE="pc" KEYTABLE="cz-lat2" LAYOUT="cz" MODEL="pc105" OPTIONS="" VARIANT="qwerty" [petr@soban sysconfig]$Jak říkám v X mi to vždy fungovalo.
Section "InputDevice" # Then to change the language, change the Layout setting. # For example, a german layout can be obtained with: # Option "XkbLayout" "de" # or: # Option "XkbLayout" "de" # Option "XkbVariant" "nodeadkeys" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbModel" "pc104" Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty" Option "XkbOptions" "grp:scroll_toggle,grp:switch,grp_led:scroll" #compose:ralt" EndSectionAle opakuju, nejsem root a nemůžu to měnit. BTW: To compose:ralt mi asi chybí, že? Soubor keyboard mám chudší:
$ cat /etc/sysconfig/keyboard KEYBOARDTYPE="pc" KEYTABLE="cz-lat2"Jinak momentálně používám KDE.
Tiskni
Sdílej: