Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Ahoj, chtel bych se zeptat ulozeni hesla v /etc/shadow. To jakym typem hash funkce bude ulozeno se nastavuje v /etc/pam.d/common-password v directive password required pam_unix.so nullok obscure SHA512. V mem pripade tam mam SHA512. Docetl jsme se take ze to same se da nastavit v /etc/login.defs. Tam mam directivu ENCRYPT_METHOD SHA512. Na tom by nebylo nic divneho kdyby v ENCRYPT_METHOD nebylo povolene i DES. DES je prece typ symetricke kryptografie ne? Jak je mozne ze je to hazeno do jednoho pytle s hash funkcemi coz je naprosto neco jineho? Navic nechapu jak by to DES fungovalo... Na zakodovani meho hesla by byl potreba klic a ten by se bral jako kde? Mate pro tohle nekdo vysvetleni?
UNIX uses this to verify passwords in the following technique: The first 8 characters of the password in 7 bit ASCII form a 56 bit DES key used to encrypt the number 0. DES's output is the hash. To verify a password, this hash is compared to the one stored in the system's password database.
NN
Tiskni
Sdílej: