Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.
pico-usb-wifi je open source firmware pro Raspberry Pi Pico W, který jej promění v USB Wi-Fi adaptér. Po připojení k počítači se objeví jako zařízení USB CDC-NCM.
Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom včera informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.
… více »Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)
Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Na Seznam nepovolených internetových her (Wikipedie) se k 13. 7. 2026 dostala predikční platforma Polymarket.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 167 (pdf) a Hello World 30 (pdf).
Byla vydána nová verze 3.22.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
FreeBSD odstranilo poslední GPL kód ze základního systému. Konkrétně dpv, libdpv, libfigpar a dialog. Instalátor před čtyřmi lety přešel z dialogu na bsddialog.
Dobrý den,
mám prosbu. Mám nějaké podivné potíže s otevíráním souborů ze Samby. Linux server pod UBUNTU a stanice s WindowXPP.
Chvíli to funguje naprosto normálně, ale po čase se to nějak sekne a jeden word dokument se otevírá 2 minuty. Zapnul jsem log uživatelů. Pokud ho projdu podle času kdy nastanou potíže tak tam mám následůjící hlášky:
[2009/10/02 10:53:52, 2] smbd/posix_acls.c:set_canon_ace_list(2508)
set_canon_ace_list: sys_acl_set_file type file failed for file 01 SESTAVA/1 PŘIPRAVUJEME/312 RD Mimoň, okr. Česká Lípa - (ČSA)/posudek/
[2009/10/02 10:10:59, 2] smbd/open.c:open_directory(2092)
open_directory: unable to create 01 SESTAVA/1 PŘIPRAVUJEME/312 RD Mimoň, okr. Česká Lípa - (ČSA)/posudek. Error was NT_STATUS_OBJECT_NAME_COLLISION
[2009/10/02 10:23:02, 2] smbd/posix_acls.c:set_canon_ace_list(2508)
set_canon_ace_list: sys_acl_set_file type file failed for file 01 SESTAVA/6 VYHLÁŠKA/9) září/208 PRÁVA Praha 9 - Horní Počernice -
Vyskytuje se to i u jiných uživatelů. Můžete mi prosím poradit?
Mozna to nepobralo nazev adresaru, cesky a jeste s mezerama a znakama..
NT_STATUS_OBJECT_NAME_COLLISION
NN
Podobných názvů je tam více a normálně se to otevírá. Když to chci otevřít teď tak to normálně naskočí, ale neprojde třeba jiný soubor. Snažím se toho postupně zbavit a nutím uživatele aby nové soubory zakládaly inteligentněji. Nechtěl bych se zatím pouštět do přejmenování 30GB dat, aby to bylo něčím jiným. I když to možná nakonec bude nutné.
Jen dotaz k tomu. Win mají omezený počet znaků na název a adresu na 256 znaků. Nemá něco podobného i linux? Ono se to někde tím počtem znaků blíží.
Díky
Nevyčetl bys něco z http://www.google.cz/search?q=set_canon_ace_list%3A+sys_acl_set_file+type+file+failed+for+file&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=com.ubuntu:en-US:unofficial&client=firefox-a ?
Tiskni
Sdílej: