Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Mám tento problém. Udělal jsem si image Windows XP ve virtuálním stroji, kde byla sít nastavena na "192.168.2.x" . Pak jsem tento image vzal nahrál na živý stroj a zařadil do domény na linuxu (Samba s LDAP). Síť je neustále "192.168.2.x". Vše se povedlo a funguje. Pak jsem vzal ten image znovu a zařadil do jiné domény (opět Samba s LDAP), která je v síti "10.1.0.x". Počítač se tam zařadí, ale po restartu vyhledává a vyhledává a pořád vyhledává doménu. Po Ctrl+Alt+Del přestane vyhledávat a je možné se do domény přihlásit. U obou počítačů je nastaveno DHCP. Ten druhý PC mohu restartovat jak chci, čekat na vyhledání jak dlouho chci a chování je pořád stejné. Přenastavoval jsem lmhosts, ale to na to nemá vliv. Pak jsem někde četl "blbost": "Nastav statickou IP adresu, restart a nastav DHCP". V zoufalství jsem to udělal a nestačím se divit. Vše se chová tak jak má. Po zapnutí PC se už nic nevyhledává a do domény se dá bez problémů přihlásit.
Je toto chování normální? Se Sambou a LDAP to evidentně nemá nic společného. Dokáže to někdo vysvětlit? Dle mého soudu si Windows asi něco drží v nějakém registru. Registry jsem prošel a nic nenašel.
Sou ty XP sysprepnuté nebo tam je diky tomu image stejne SID?
Každé PC má svoje jedinečné SID.
Ale práve nakopírovaná VM nikoliv, tam je SID shodne.
Windowsy si dokazu pamatat naposledy priradenu IP adresu aj s IP adresou konkretneho servera. Po naslednom pripojeni do siete automaticky posielaju uz len DHCPRequest a DHCP server potvrdzuje DHCPAck-om. Je to na jednej strane rychlejsie, na druhej to "zarucuje" to ze budete mat rovnaku IP adresu ako naposledy. Ked vsak medzitym nastavite IP adresu staticky a nasledne opet prepnete na DHCP rezim, tak procedura uz prebieha od prvej spravy DHCPDiscover (teda system neziada ziadnu konkretnu adresu),... a tu je mozne, ze PC dostane od servera inu adresu aku povodne klient mal s tym, ze napr su v nej aj dodatocne info ako napr. wins server, ktory je pre sambacke domeny nevyhnutna sucast funkcionality. Mozno bol problem v tom, ze do DHCP servera ste IP adresu pre WINS server dokonfigurovali neskvor a client ju realne nikdy nedostal, lebo si len potvrdzoval tie sietove parametre, ktore mal "nacacheovane".... az dokym sme mu cache neresetli statickym nastavenim IP.
Tiskni Sdílej: