OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Mám tento problém. Udělal jsem si image Windows XP ve virtuálním stroji, kde byla sít nastavena na "192.168.2.x" . Pak jsem tento image vzal nahrál na živý stroj a zařadil do domény na linuxu (Samba s LDAP). Síť je neustále "192.168.2.x". Vše se povedlo a funguje. Pak jsem vzal ten image znovu a zařadil do jiné domény (opět Samba s LDAP), která je v síti "10.1.0.x". Počítač se tam zařadí, ale po restartu vyhledává a vyhledává a pořád vyhledává doménu. Po Ctrl+Alt+Del přestane vyhledávat a je možné se do domény přihlásit. U obou počítačů je nastaveno DHCP. Ten druhý PC mohu restartovat jak chci, čekat na vyhledání jak dlouho chci a chování je pořád stejné. Přenastavoval jsem lmhosts, ale to na to nemá vliv. Pak jsem někde četl "blbost": "Nastav statickou IP adresu, restart a nastav DHCP". V zoufalství jsem to udělal a nestačím se divit. Vše se chová tak jak má. Po zapnutí PC se už nic nevyhledává a do domény se dá bez problémů přihlásit.
Je toto chování normální? Se Sambou a LDAP to evidentně nemá nic společného. Dokáže to někdo vysvětlit? Dle mého soudu si Windows asi něco drží v nějakém registru. Registry jsem prošel a nic nenašel.
Sou ty XP sysprepnuté nebo tam je diky tomu image stejne SID?
Každé PC má svoje jedinečné SID.
Ale práve nakopírovaná VM nikoliv, tam je SID shodne.
Windowsy si dokazu pamatat naposledy priradenu IP adresu aj s IP adresou konkretneho servera. Po naslednom pripojeni do siete automaticky posielaju uz len DHCPRequest a DHCP server potvrdzuje DHCPAck-om. Je to na jednej strane rychlejsie, na druhej to "zarucuje" to ze budete mat rovnaku IP adresu ako naposledy. Ked vsak medzitym nastavite IP adresu staticky a nasledne opet prepnete na DHCP rezim, tak procedura uz prebieha od prvej spravy DHCPDiscover (teda system neziada ziadnu konkretnu adresu),... a tu je mozne, ze PC dostane od servera inu adresu aku povodne klient mal s tym, ze napr su v nej aj dodatocne info ako napr. wins server, ktory je pre sambacke domeny nevyhnutna sucast funkcionality. Mozno bol problem v tom, ze do DHCP servera ste IP adresu pre WINS server dokonfigurovali neskvor a client ju realne nikdy nedostal, lebo si len potvrdzoval tie sietove parametre, ktore mal "nacacheovane".... az dokym sme mu cache neresetli statickym nastavenim IP.
Tiskni
Sdílej: