Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
A) jakou máš konfiguraci? B) přes ssh se tam dostaneš? C) co vlastně používáš, rpm, nomachine, free nebo něco lepšího? D) co logy? Dodáš?
Tam neni co koumat, nainstalováno máš, v klientu zadáš profil a připojíš se, ono to při prvním spojení zjistí klíče, uloží a pamatuje. Čili se připojíš ... to nejde? Pokud se nepletu, instalace nedělá cesty, soubory jsou v /usr/NX/bin.
Připojuješ se přes LAN nebo něco pomalejšího/s vyšší odezvou? Já si nastavil v sešně jen jpeg kompresi a celkem to kmitá.
NX> 203 NXSSH running with pid: 28771 NX> 285 Enabling check on switch command NX> 285 Enabling skip of SSH config files NX> 285 Setting the preferred NX options NX> 200 Connected to address: 10.0.0.12 on port: 22 NX> 211 The authenticity of host '10.0.0.12 (10.0.0.12)' can't be established. RSA key fingerprint is 14:fb:75:20:f7:26:c1:0e:73:5c:7c:db:4d:ac:0e:3e. Are you sure you want to continue connecting (yes/no)? Warning: Permanently added '10.0.0.12' (RSA) to the list of known hosts. NX> 202 Authenticating user: nx NX> 208 Using auth method: publickey NX> 204 Authentication failed.
Hmm, a klíčema jsi si jistej? Ať konfigurací autentikace nebo umístěním klíčů? Ssh a nx maj klíče jinde, klienti.
# ./nxserver Usage: nxserver [Option] ... --keygen Generate a new pair of SSH keys. After running this procedure, the NX clients will use the key: /usr/NX/share/keys/default.id_dsa.key to connect to this NX server.
Ok, mimochodem docela pozdě jsem objevil, že logy jsou nejen v nxserver.log, ale i auth.log.
Tiskni
Sdílej: