Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
- odkopirovat si nekam obsah /boot - odmontovat /boot - vytvorit adresar boot a nakopirovat tam obsah puvodniho /boot - zazalohovat MBR ??? - zmenit cesty v grub.conf ??? - aktualizovat GRUB ???Diky.
Blba otazka: mate pro to nejake zavazne duvody ?
Takoveto partition mivaji i min jak 100 - 200 MB. Takze predpokladam ze o nedostatku mista to nebude.
Partition se tim vsak nezbavite - budete ji muset priradit k jinemu oddilu jinak stale zustane jako nealokovany prostor.
V podstate je treba udelat vsechno co pisete.
Zkopirujte si /boot/ na partition na ktere jej chcete mit, pouzijte Live system s Gparted, oddil odstrante a prilehly oddil roztahnite na jeho misto.
O obnove Grubu najdete zde na Abicku dostatek informaci a postupu.
>>>Bohuzel jsem si po instalaci nevsimnul, ze se mi na disku vytvoril filesystem /boot a ja ho tam nechci.
Toto mi pripomina instalaci win seven, ktere si vytvorili (bez meho souhlasu) maly cca onech 200 MB oddil a ten obsahoval kupodivu adresar s podezrele znamym nazvem Boot. Kdyz uz jsem mel na disku 4 primarni partition a znovu instaloval win seven tak jiz nevytvorili zadny "svevolny" oddil a Boot se najednou nachazel v "C" resp sda1
Tiskni
Sdílej: