Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
karel
se pridal do nasledujicich skupin, lokalne v /etc/passwd
:
karel : adm dialout cdrom plugdev lpadmin admin sambashare
overovani si nastavim ale vuci LDAP serveru, tzn. ze se pripojim i uzivatelem petr
, ktery je v LDAP databazi.
V LDAPu nemam vubec skupiny adm dialout cdrom plugdev lpadmin admin sambashare
atd.. a ani do nich petr
a pridavat nebudu.
Bude petr
ovi vsechno fungovat, kdyz nebude clenem techto skupin, do kterych system pridava lokalni usery automaticky?
cdrom
napr znamena, ze dotycny user bude moct zapisovat na opticke medium, pripadne skupina plugdev
podla vsetkeho povoluje pristup v vyberatelnym zariadeniam(? mediam?). Tieto skupiny su vecou distribucie a mozu sa lisit. Napr. skupina video
umozniuje pouzit graficku akceleraciu v pripade, ze je user jej clenom v systeme fedora. Treba si zistit, co presne znamenaju tie skupiny a podla to uvidite, ci to usera obmedzuje alebo nie.
cdrom
, jejíž uživatelé mohou na CD zapisovat na každém počítači, který používá tyto přihlašovací údaje, měla by ta skupina být globální (ale pozor na to, že může být potřeba při bootu dřív, než se počítač vůbec může k nějakému LDAPu připojit). Druhá varianta je, že skupina cdrom
se týká lokálního počítače a chcete pomocí ní přidělovat práva pro každý počítač zvlášť. Pak je rozumné mít ji lokálně. Nejlepší by bylo, kdyby bylo možné do lokální skupiny jako člena vložit všechny členy vzdálené skupiny, ale to asi s normálním NSS nepůjde.
Tiskni
Sdílej: