Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Kdyz otevru notebook, tak se objevi dialog pro zadani hesla. Po zadani hesla cekam asi tak minutu nez mi nabehne desktop.
Zkousel jsem take prepnout do jine console CTRL+ALT+F1, ale tam je take prazdny obraz.
Myslim, ze to zacalo, kdyz jsem presel na sifrovany filesystem, ale nejsem si uplne jisty.
Ma nekdo ten samy problem? Nevite cim to muze byt?
Debian Unstable KDE4 Thinkpad X61
Řešení dotazu:
Myslim, ze to zacalo, kdyz jsem presel na sifrovany filesystemV tom případě bych řekl, že to může být tím, že je nutné po probuzení notebooku rozšifrovat celý obsah RAM a nahrát jej do paměti. Předpokládám, že před otevřením notebooku je obsah RAM zašifrován a zapsán na disk a RAM vymazána – z bezpečnostních důvodů, když s notebookem nepracujete, dá se očekávat, že jej nemáte plně pod kontrolou.
Mam 2GB Ram. Kdyz otevru notebook tak vidim sporic a KDE dialog na zadani hesla. To je zobrazeno temer okamzite.
Napriklad nyni, jsem zavrel viko. Notebook se uspal okamzite bez zdrzeni. Viko otevru, okamzite vidim sporic a dialog. Zadal jsem heslo a vse najelo rychle.
Kdyz ho ale necham spat nejakou dobu, tak po zadani hesla cekam nejakou dobu, nez mi zpatky nabehnou KDE4.
Sifruju vse vcetne swapu. Pouzivam LUKS, tedy cryptsetup.
cipher: aes-cbc-essiv:sha256 keysize: 128 bits
Nejaky napad jak zjistit kde je problem?
Ve druhem pripade se opravdu probouzite z RAM? Neni to nahodou z disku? Problemy se daji obvykle zjistit z logu.
Odhadu pana Jirsaka prilis nerozumim, pokud se bavime o suspend-to-RAM, tak se pri probouzeni nic nerozsifrovava, jak nazev napovida vse zustava normalne v RAMce, uspi se jen periferie a procesor.
Tak to vypada, ze kdyz mam network interface up a udelam suspend-to-ram, pak odpojim notebook se site, tak to najizdi pomalu.
Kdyz shodim network interface a pak udelam suspend-to-ram, pak odpojim notebook, tak pak to najizdi normalne.
Jeste udelam par testiku, abych nasel co se presne deje a za jakych podminek. Myslim, ze problem bude KDE4.
Ale to jsou nepekna, zla slovicka!Myslim, ze problem bude KDE4.
/etc/dhcp3/dhclient.conf
prida radek
timeout 10;(pripadne pokud tam uz timeout nekde je, tak se zmeni) tak to pomuze?
Tiskni
Sdílej: