Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Nejlepší by bylo, kdyby ses někam podíval, třeba do zdejší Učebnice a pak jen řek, co ještě Ti není jasné. Soubory mají práva, (r)ead, (w)rite, e(x)ecute.
Textová obrazovka je pro někoho živoucí současnost. Ty by ses na ni mohl dost skrze Ctrl+Alt+F[1-6], zpátky přes Alt+F7, to podle toho, že na sedmém terminálu běží nejčastěji Xka a od jedničky do čísla nižšího je textová konsole.
Ubuntu a grafický manažer? Tam je gnome, snad Nautilus - nemám zkušenost.
echo $HOME echo \$HOME(a někdy naopak přidává obyčejným znakům speciální význam). 2. Přípony se používají, protože je to praktická konvence, ale neberou se tak vážně, spousta věcí může mít příponu jakou chce nebo žádnou nebo několik a fungují stejně dobře. 3. Nijak; ls --classify jim připojí na konec jména hvězdičku, ve výpisu ls -l podle práva (x). 4. /cesta/k/souboru/soubor, což pro soubor v aktuálním adresáři znamená
./soubor
. Co se najde v PATH, stejně jako v MS-DOSu, k tomu se plná cesta psát nemusí.
5. K připojení různých dalších disků; v praxi mají desktopová prostředí tendenci připojovat výměnné disky a podobná zařízení sama do /media/něco, takže mount použiješ zřídka a zpravidla jako root.
7. V každém GNOME je asi Nautilus (odpovídající Průzkumníkovi v MS Windows), který spustíš např. přes odkazy na home a další adresáře, které jsou někde v hlavním menu...
. .fontconfig .local .recently-used.xbel
Když jsou Vaše dotazy na delší diskusi, tak dakt by se Vám víc vyplatilo studium dejme tomu zdejší Učebnice. Pokud chcete učení dialogem, tak se ptejte.
Ohledně stringu ($) a hashe (#) se jedná o upozornění, kdo je s jakými právy přihlášen. Viz třeba příkaz "id", vypíše, v jakých jste skupinách, na co máte právo prostřednictvím oněch skupin. Ohledně virů - aby se něco prvotně stalo, tak ten první průnik do bezpečnosti, systému, musí být buď chyba nebo úmysl. Proto stáhnutý soubor bez spustitelných práv a bez spolupráce uživatele moc neudělá. Konfigurační a spustitelné soubory systému jsou v různých distribucích různé - to je další překážka pro šíření něčeho.
Mně vyhovuje procházet konfiguráky (v /etc) místo spouštění příkazů. Nebo se hrabat v manu - buď v konsoli nebo v konqueroru (tam se mi líp prochází), snad nautilus zvládne taky man? (Firefox ani seamonkey mi s ním nemluví). Man je vedle vazby "příkaz -h" hlavní nápovědou. Obvykle jsou v něm příklady a na konci jmenované související programy. Podobný účel má na příkazovém řádku "info příkaz" a "apropos příkaz".
Dík za doplnění. Gnome jde mimo mne.
sudo su [enter] zde zadat heslo z instalace [enter] passwd [enter] napsat nové heslo roota [enter] znovu napsat nové heslo roota [enter]Potom už by mohlo být možné se v GDM přihlašovat jako root (pokud to tam ovšem není zakázáno). Odhlášení se provádí tam, kde se vypíná počítač, tj. vpravo vedle hodin je jakási ikona a tam bude v nabídce "Odhlásit"
sudo nazev_programuv případě terminálu, nebo
gksu nazev_programuv případě Gnome.
sudo geditv terminálu nebo přes Alt+F2
gksu geditspustíte textový editor Gedit jako root.
Tiskni
Sdílej: