Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
DisplaySize historicky slouží k přebití informace o fyzické velikosti obrazu, kterou obvykle dostane grafická karta přes EDID z monitoru. Prakticky se používá na nastavení správné hustoty bodů (dpi), aby aplikace mohli kreslit objekty s přesnými reálnými rozměry. Místo googlení zkuste manuál xorg.conf(5).
Že by tato hodnota měla vliv na rozměr obrazu na obrazovce, pochybuji. Nemůžu vyloučit, že dnešním LCD monitorům je možné doporučit reálnou velikost obrazu, ale považuji to za nepravděpodobné.
Spíše byste se měl zaměřit na výběr takového rozlišení (= rozměry obrazu v pixelech), který dané LCD zobrazuje rozumně. Nejlepší bude nativní rozlišení. Samozřejmě je nutné dodržet hodnoty/rozsah obnovovacích frekvencí.
Zjistěte si, co jaké hodnoty monitor snese, a nastavte je do položek HorizSync, VertRefresh a do sekce Screen připište subsekce Display se vyjmenovanými správnými Modes.
Nové verze xrandr sice umí spoustu věcí ladit za běhu, ale jsou neinteraktivní. Na tohle býval vhodnější nástroj xvidtune, který ale už nefunguje, protože nebyl přeportován na novou verzi xrandr.
Tiskni Sdílej: