Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
DisplaySize historicky slouží k přebití informace o fyzické velikosti obrazu, kterou obvykle dostane grafická karta přes EDID z monitoru. Prakticky se používá na nastavení správné hustoty bodů (dpi), aby aplikace mohli kreslit objekty s přesnými reálnými rozměry. Místo googlení zkuste manuál xorg.conf(5).
Že by tato hodnota měla vliv na rozměr obrazu na obrazovce, pochybuji. Nemůžu vyloučit, že dnešním LCD monitorům je možné doporučit reálnou velikost obrazu, ale považuji to za nepravděpodobné.
Spíše byste se měl zaměřit na výběr takového rozlišení (= rozměry obrazu v pixelech), který dané LCD zobrazuje rozumně. Nejlepší bude nativní rozlišení. Samozřejmě je nutné dodržet hodnoty/rozsah obnovovacích frekvencí.
Zjistěte si, co jaké hodnoty monitor snese, a nastavte je do položek HorizSync, VertRefresh a do sekce Screen připište subsekce Display se vyjmenovanými správnými Modes.
Nové verze xrandr sice umí spoustu věcí ladit za běhu, ale jsou neinteraktivní. Na tohle býval vhodnější nástroj xvidtune, který ale už nefunguje, protože nebyl přeportován na novou verzi xrandr.
Tiskni
Sdílej: