Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).
V Drupalu byla nalezena a opravena kritická zranitelnost SA-CORE-2026-004 (CVE-2026-9082). Útočník může provádět libovolné SQL dotazy na webech používajících databázi PostgreSQL.
Richard Hughes oznámil, že službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzoruje také společnost HP.
O víkendu proběhla demopárty Outline 2026. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na 16 bajtové, opravdu šestnáct bajtové, zvukově obrazové demo Wake Up! 16b (YouTube).
Byla vydána nová verze 9.5 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání a na YouTube.
Proc by mel byt zapis pomalejsi?
Protože se veškerá data musejí zapsat na oba disky. Pokud si ty disky ale navzájem nepřekážejí (např. u SATA řadiče na PCI-E sběrnici), mělo by být zpomalení zanedbatelné.
Na HW raidu by melo byt rychlejsi, na SW nevim.
Mezi hardwarovým a softwarovým RAIDem není principiálně žádný rozdíl. Podstatné je, jak je čtení delších bloků implementováno. Pokud bude implementace rozkládat čtení delšího bloku mezi jednotlivé disky, může být čtení teoreticky až n-krát rychlejší (n je počet disků). Pokud to nedělá (jako např. implementace v linuxovém jádře), bude rychlost (transfer rate) přibližně stejná jako u jednoho disku.
Pokud to nedělá (jako např. implementace v linuxovém jádře), bude rychlost (transfer rate) přibližně stejná jako u jednoho disku.
Jen doplním: Linuxová implementace to neumí pro jedno čtení. Jakmile je jich víc, tak to umí rozložit.
Implementace v Linuxovém driveru "Multiple Devices" rozkládá mezi disky čtení z různých míst, snaží se optimalizovat přístupovou dobu (přesuny hlav). Jedno běžící sekvenční čtení tedy bude stejné jako s jedním diskem. Paralelní čtení více úlohami a náhodné přístupy budou rychlejší.Pokud bude implementace rozkládat čtení delšího bloku mezi jednotlivé disky, může být čtení teoreticky až n-krát rychlejší (n je počet disků). Pokud to nedělá (jako např. implementace v linuxovém jádře), bude rychlost (transfer rate) přibližně stejná jako u jednoho disku.
Raid 1 <= Single diskRaid 1 >= Single disk
Tiskni
Sdílej: