Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Dobrý den,
mám ArchLinux a grafickou kartu ATI Radeon Mobility 7500.
Mám nainstalovány všechny aktualizace a poslední verze balíků xf86-video-ati, xf86-video-vesa, mesa, atd. (všechno, co souvisí s grafikou).
A právě od poslední aktualizace mi začala opět fungovat akcelerace, ale po delší době, co systém běží (cca hodina), se mi začne kazit grafika - nejdříve se začnou kazit některá písmenka, později ikonky a obrázky a nakonec se začnou na pozadí objevovat pruhy... (Ukázka je v příloze.)
Zkoušel jsem různá nastavení xorg.conf (EXA, XAA, ...), zkoušel jsem smazat soubor xorg.conf, aby si to nastavilo všechno samo (tohle dopadlo asi nejlépe), ale artefakty pořád zůstávají.
Jediné zatím nejschůdnější řešení je minimální nastavení xorg.conf tak, aby se používal driver vesa.
Řešení dotazu:
Díky za tip. Právě to zkouším (a doufám, že se mi to KMS povedlo vypnout) a během několika minut jsem si všiml těchto věcí:
Klady:
A zápory:
Doufám, že jsem na nic nezapomněl a také doufám, že se mi už další problémy neobjeví, protože ty výše napsané jsou skoro zanedbatelné (oproti nečitelným fontům)...
Tak to vypnutí KMS vypadá celkem slibně, kromě těch dvou drobností jsem včera během několika hodin nezpozoroval žádný jiný problém.
Tak jsem radši vytvořil minimální xorg.conf s ovladačem vesa. Důvodem byla nepoužitelnost programu Sledování systému (viz příloha) a také to, že DrScheme někdy zobrazilo fonty správně, někdy místo nich zobrazilo pouze hromadu fleků...
Jinak jak někdo píše tady nade mnou, tak jsem zvědavý na ty nové ovladače, třeba pojedou zase bez problémů
Jak jsem psal výše, tak radeon.modeset=1
nebo nomodeset
jako parametry pro jádro nebyly zcela vhodné (objevily se jiné celkem nepříjemné artefakty, které se alespoň nezhoršovaly), takže bylo mnohem příjemnější používat ovladač VESA.
Nicméně jsem našel jiné řešení: v Grubu stačí zadat parametr radeon.agpmode=-1
a už nějakou dobu nepozoruji žádný problém (naprosto žádný).
Takže nemusím vytvářet soubor /etc/X11/xorg.conf
ani nemusím zakazovat KMS. A také to vypadá, že tu je i nějaká akcelerace (asi ne tak vysoká jako bez tohoto parametru, ale potěší )...
Snad toto někomu pomůže...
Tiskni
Sdílej: