Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den,
mám ArchLinux a grafickou kartu ATI Radeon Mobility 7500.
Mám nainstalovány všechny aktualizace a poslední verze balíků xf86-video-ati, xf86-video-vesa, mesa, atd. (všechno, co souvisí s grafikou).
A právě od poslední aktualizace mi začala opět fungovat akcelerace, ale po delší době, co systém běží (cca hodina), se mi začne kazit grafika - nejdříve se začnou kazit některá písmenka, později ikonky a obrázky a nakonec se začnou na pozadí objevovat pruhy... (Ukázka je v příloze.)
Zkoušel jsem různá nastavení xorg.conf (EXA, XAA, ...), zkoušel jsem smazat soubor xorg.conf, aby si to nastavilo všechno samo (tohle dopadlo asi nejlépe), ale artefakty pořád zůstávají.
Jediné zatím nejschůdnější řešení je minimální nastavení xorg.conf tak, aby se používal driver vesa.
Řešení dotazu:
Díky za tip. Právě to zkouším (a doufám, že se mi to KMS povedlo vypnout) a během několika minut jsem si všiml těchto věcí:
Klady:
A zápory:
Doufám, že jsem na nic nezapomněl a také doufám, že se mi už další problémy neobjeví, protože ty výše napsané jsou skoro zanedbatelné (oproti nečitelným fontům)...
Tak to vypnutí KMS vypadá celkem slibně, kromě těch dvou drobností jsem včera během několika hodin nezpozoroval žádný jiný problém.
Tak jsem radši vytvořil minimální xorg.conf s ovladačem vesa. Důvodem byla nepoužitelnost programu Sledování systému (viz příloha) a také to, že DrScheme někdy zobrazilo fonty správně, někdy místo nich zobrazilo pouze hromadu fleků...
Jinak jak někdo píše tady nade mnou, tak jsem zvědavý na ty nové ovladače, třeba pojedou zase bez problémů
Jak jsem psal výše, tak radeon.modeset=1
nebo nomodeset
jako parametry pro jádro nebyly zcela vhodné (objevily se jiné celkem nepříjemné artefakty, které se alespoň nezhoršovaly), takže bylo mnohem příjemnější používat ovladač VESA.
Nicméně jsem našel jiné řešení: v Grubu stačí zadat parametr radeon.agpmode=-1
a už nějakou dobu nepozoruji žádný problém (naprosto žádný).
Takže nemusím vytvářet soubor /etc/X11/xorg.conf
ani nemusím zakazovat KMS. A také to vypadá, že tu je i nějaká akcelerace (asi ne tak vysoká jako bez tohoto parametru, ale potěší )...
Snad toto někomu pomůže...
Tiskni
Sdílej: