Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
Pokud ano, tak by bylo docela zajímavé odůvodnit proč tam není volba adresáře z v němž umístěné balíky by to instalovalo.Je (Soubor → Přidat stažené balíky) A nebo je můžete narvat do
/var/cache/apt/archives/
. A ano, pochopitelně k tomu budete potřebovat práva (co by se asi stalo, kdyby mohl kdokoliv podvrhávat balíčkovači balíčky např. s virem?) – sudo.
Jako normální uživatel si za normálních podmínek můžete smazat max. svůj domovský adresář a nic jiného. Ale jako "root", resp. pomocí sudo "můžete dělat všechno" -- tedy si i GNU/Linux (operační systém) nějak poškodit!
Dám příklad. Nezkušený uživatel si stáhne virus (i když pro GNU/Linux v podstatě neexistujou) a spustíte ho s právy normálního uživatele, tak se systému moc nestane; virus vám max. smázne váš domovský adresář (jeho obsah), ale zbytek systému zůstane v pořádku.
cat vygenerovaný_skript.sh | cut -d " " -f 3 | tail -n +2A pak ten seznam adres předat nějakému download manageru ve Windows.
Proč nehledáš na tom CD to gppp nebo ten wvdial?I ty jsem tam hledal ale neviděl jsem je tam. A pokud se jejich instalační balíky skrývají pod docela jinými jmény tak je to nejspíš problém někoho jiného. Jinak nevím co hledat kdo ví ať poradí. Co hledat za nástroj k instalaci modemu? NM zklamal.
#!/bin/sh wget -c http://security.debian.org/pool/updates/main/l/linux-2.6/linux-image-2.6.26-2-686_2.6.26-19lenny2_i386.deb wget -c http://security.debian.org/pool/updates/main/c/cups/libcups2_1.3.8-1+lenny7_i386.deb wget -c http://security.debian.org/pool/updates/main/c/cups/libcupsimage2_1.3.8-1+lenny7_i386.deb wget -c http://security.debian.org/pool/updates/main/c/cups/cups-common_1.3.8-1+lenny7_all.deb wget -c http://security.debian.org/pool/updates/main/c/cups/cups_1.3.8-1+lenny7_i386.deb
Prostě si v tom Synapticu zaškrtejte, co chcete udělat, a potom si nechte vygenerovat ten skript.Mám pocit že se nejspíš každý bavíme o něčem jiném. Synaptic mi umožňuje pouze přisvítit onen řádek který si zvolím a nebo jej označit k odinstalování jakýmsi křížkem. Žádné jiné kejkle nemám k dispozici.
2.Označte balíky, které chcete instalovatjste chtěl říci přisviťte? Mám rád když jsou pojmy jednoznačné.
Tiskni Sdílej: