Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
killall operapluginwrapper
mi odpoví operapluginwrapper: no process killed
. No a pořád zjišťovat, jaké to má PID mě moc nebaví.
P.S. Doufám, že nebude nikdo odpovídat, ať změním prohlížeč, poněvadž o tom ten můj dotaz prostě není.
Řešení dotazu:
kill PID
. Tuto větu čti dokola tak dlouho, dokud ti nedojde...
Ale spíš nechápu, jaktože znáš PID, takže se možná ptáš na něco jiného a PID ve skutečnosti neznáš.
Stačí číslo, ne? Tak kill -9 číslo ... ?
kill -9 4533
, kde 4533 je dnešní PID toho procesu operapluginwrapper-ia32-linux, tak mi ten cron třeba zítra nebo za týden zabije zase proces operapluginwrapper-ia32-linux? Já bych řekl, že pravděpodobnost přidělení stejného PID konverguje k nule.
0 S 1000 4533 4369 1 80 0 - 21322 - ? 00:01:12 operapluginwrapZ něj vyčtu, že PID = 4533, ale jeho celé jméno se nedozvím, poněvadž je příliš dlouhé. Dnes jsem se dozvěděl, že existují také jiné přepínače příkazu ps, které mi poskytnou úplnější informaci (ano jsem lama, co si ani nedokáže přečíst manuálové stránky). Takže mnou formulovaný předpoklad i problém podle mě platí.
ps
grepnout podle toho čísla, pravděpodobnost omylu velmi nízká. Totéž pro část názvu procesu.
Problém není zabít proces, jehož pid znáte. Problém je zabít proces služby, u které znáte aktuální pid jejího procesu, ale neznáte budoucí pidy jejích procesů. Můžete je sice automaticky skriptem zjišťovat, ale kdo by se s tím babral, když existuje pohodlný příkaz pkill nebo killall, ale tam potřebujete znát název procesu. Lze ho zjistit výše uvedeným způsobem.
pkill
, tak tam by stačilo pkill operapluginwrap, a ono by to sejmulo taky.
pkill
je to takovej vostřejší brácha pgrep
.
Tiskni Sdílej: