Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
pro OpenSUSE a Fedora neni prilis doporuceno delat update na nejnovejsi verzeNezavrhoval bych to. U obou těchto distribucí se upgrady na novější vydání běžně dělají.
pro OpenSUSE a Fedora neni prilis doporuceno delat update na nejnovejsi verze
Především si pletete výrazy update a upgrade. Tvrdit, že se to nedoporučuje je trochu silné. Spíš bych řekl, že řada zkušených uživatelů má své důvody, proč místo upgradu raději instalují čistý systém. Ty důvody ale nebývají nijak specifické pro konkrétní distribuci, takže by nejspíš většina z nich dávala přednost čisté instalaci i jinde.
kdyz uz se udela cista instalace ... a rekneme, ze mam /home na zvlast partition ... je pak problem?
Neměl by s tím být problém. Jen si nejsem jistý, jestli se pak vynechá defaultní konfigurace uživatele, který se vytváří při instalaci, takže raději při instalaci mountuji původní /home
někam jinam a teprve po ní to opravím v /etc/fstab
.
Nebo je dobre jeste neco dat zvlast patition (krom swapu)?
Ideálně i všechna další data, která chcete zachovat. Tj. tak, že na kořenovém filesystému zůstane jen instalace, logy apod. Pak už jde jen o přenesení konfigurace. Já mám třeba dva relativně malé oddíly, v jednom je kořenový filesystém aktuální verze, ve druhém minulé. Když vyjde nová verze, nainstaluji ji přes tu minulou, takže se v případě průšvihu kdykoli můžu relativně bezbolestně vrátit k tomu, co jsem používal doteď. Usnadní se tím i přenášení konfigurace do nové verze.
ale co me desi je nastavovani uzivatelskych uctu, mailu, site, WI-FI, programu, zalozek ...
Uživatelské účty umí přenést i samotný instalátor, záložky a obecně uživatelská konfigurace jsou v domácím adresáři, takže s tím není problém. I většina ostatní konfigurace systému se dá překopírovat, pokud nedošlo k nějakému zásadnímu posunu verze, který by způsobil nekompatibilitu původních konfiguračních souborů (třeba KDE3 na KDE4).
Tiskni
Sdílej: