Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Thunderbird má nové logo.
Není zcela jednoduché rozchodit v Linuxu kameru IPU6 umístěnou v noteboocích Dell Latitude 9420, Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10, Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2, Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 a dalších. Ve Fedora Linuxu je to teď snadnější. Hans de Goede informuje o podpoře kamery IPU6 ve Fedora Linuxu pomocí balíčků umístěných na RPM Fusion.
Společnost AMD na YouTube představila a oznámila prodej grafické karty Radeon RX 7600. Cena začíná na 269 dolarech.
Podman Desktop dospěl do verze 1.0. Jedná se o grafickou nadstavbu nad nástrojem Podman, jenž umožňuje vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota.
pro OpenSUSE a Fedora neni prilis doporuceno delat update na nejnovejsi verzeNezavrhoval bych to. U obou těchto distribucí se upgrady na novější vydání běžně dělají.
pro OpenSUSE a Fedora neni prilis doporuceno delat update na nejnovejsi verze
Především si pletete výrazy update a upgrade. Tvrdit, že se to nedoporučuje je trochu silné. Spíš bych řekl, že řada zkušených uživatelů má své důvody, proč místo upgradu raději instalují čistý systém. Ty důvody ale nebývají nijak specifické pro konkrétní distribuci, takže by nejspíš většina z nich dávala přednost čisté instalaci i jinde.
kdyz uz se udela cista instalace ... a rekneme, ze mam /home na zvlast partition ... je pak problem?
Neměl by s tím být problém. Jen si nejsem jistý, jestli se pak vynechá defaultní konfigurace uživatele, který se vytváří při instalaci, takže raději při instalaci mountuji původní /home
někam jinam a teprve po ní to opravím v /etc/fstab
.
Nebo je dobre jeste neco dat zvlast patition (krom swapu)?
Ideálně i všechna další data, která chcete zachovat. Tj. tak, že na kořenovém filesystému zůstane jen instalace, logy apod. Pak už jde jen o přenesení konfigurace. Já mám třeba dva relativně malé oddíly, v jednom je kořenový filesystém aktuální verze, ve druhém minulé. Když vyjde nová verze, nainstaluji ji přes tu minulou, takže se v případě průšvihu kdykoli můžu relativně bezbolestně vrátit k tomu, co jsem používal doteď. Usnadní se tím i přenášení konfigurace do nové verze.
ale co me desi je nastavovani uzivatelskych uctu, mailu, site, WI-FI, programu, zalozek ...
Uživatelské účty umí přenést i samotný instalátor, záložky a obecně uživatelská konfigurace jsou v domácím adresáři, takže s tím není problém. I většina ostatní konfigurace systému se dá překopírovat, pokud nedošlo k nějakému zásadnímu posunu verze, který by způsobil nekompatibilitu původních konfiguračních souborů (třeba KDE3 na KDE4).
Tiskni
Sdílej: