Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
pro OpenSUSE a Fedora neni prilis doporuceno delat update na nejnovejsi verzeNezavrhoval bych to. U obou těchto distribucí se upgrady na novější vydání běžně dělají.
pro OpenSUSE a Fedora neni prilis doporuceno delat update na nejnovejsi verze
Především si pletete výrazy update a upgrade. Tvrdit, že se to nedoporučuje je trochu silné. Spíš bych řekl, že řada zkušených uživatelů má své důvody, proč místo upgradu raději instalují čistý systém. Ty důvody ale nebývají nijak specifické pro konkrétní distribuci, takže by nejspíš většina z nich dávala přednost čisté instalaci i jinde.
kdyz uz se udela cista instalace ... a rekneme, ze mam /home na zvlast partition ... je pak problem?
Neměl by s tím být problém. Jen si nejsem jistý, jestli se pak vynechá defaultní konfigurace uživatele, který se vytváří při instalaci, takže raději při instalaci mountuji původní /home
někam jinam a teprve po ní to opravím v /etc/fstab
.
Nebo je dobre jeste neco dat zvlast patition (krom swapu)?
Ideálně i všechna další data, která chcete zachovat. Tj. tak, že na kořenovém filesystému zůstane jen instalace, logy apod. Pak už jde jen o přenesení konfigurace. Já mám třeba dva relativně malé oddíly, v jednom je kořenový filesystém aktuální verze, ve druhém minulé. Když vyjde nová verze, nainstaluji ji přes tu minulou, takže se v případě průšvihu kdykoli můžu relativně bezbolestně vrátit k tomu, co jsem používal doteď. Usnadní se tím i přenášení konfigurace do nové verze.
ale co me desi je nastavovani uzivatelskych uctu, mailu, site, WI-FI, programu, zalozek ...
Uživatelské účty umí přenést i samotný instalátor, záložky a obecně uživatelská konfigurace jsou v domácím adresáři, takže s tím není problém. I většina ostatní konfigurace systému se dá překopírovat, pokud nedošlo k nějakému zásadnímu posunu verze, který by způsobil nekompatibilitu původních konfiguračních souborů (třeba KDE3 na KDE4).
Tiskni
Sdílej: