abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    dnes 08:00 | Zajímavý projekt

    DIY trackball Ploopy novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 15:22 | IT novinky

    Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | IT novinky

    Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 08:00 | Nová verze

    Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 07:00 | Komunita

    Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.

    Jendа | Komentářů: 9
    27.9. 14:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    27.9. 13:11 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    27.9. 08:00 | Komunita

    Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    26.9. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    26.9. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    Knihy s linuxovou tematikou
     (19%)
     (15%)
     (51%)
     (27%)
    Celkem 279 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 17.9. 19:19
    Rozcestník

    Dotaz: Vlastní certifikační autorita

    16.11.2009 18:55 ssl
    Vlastní certifikační autorita
    Přečteno: 1510×
    Po prohledání placených a hlavně drahých známých CA jsem se rozhodl si založit vlastní CA. Pomocí TinyCA jsem si vytvořil certifikační autoritu, potom jsem vygenerovat serverová certifikát a klíč. Certifikát a klíč jsem exportovat(klíč bez hesla) a nasadil na server. Certifikát certifikační autority bych chtěl dát někde veřejně na web, aby si ho mohli uživatelé importovat. Je tento způsob bezpečný když zveřejním takový certifikát CA a budu ověřovat certifikáty oproti této CA?

    Odpovědi

    Jiří P. avatar 16.11.2009 19:11 Jiří P. | skóre: 24 | blog: programování
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní certifikační autorita
    Samozřejmě, že zveřejňovat a ověřovat si můžeš co chceš. Problém je v tom, že budeš pouze certifikační, nikoliv autorita :)
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?
    16.11.2009 19:37 ssl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní certifikační autorita
    A jaký je rozdíl tedy mezi tím když si vytvořím vlastní CA a když použiju už nějakou komerční "profláklou"(kromě toho, že bude ta moje nebude automaticky v prohlížeči)? Je tam nějaké bezpečnostní riziko? A co ohledně zveřejnění toho CA?
    16.11.2009 20:20 Miklik | skóre: 27 | Krnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní certifikační autorita
    Certifikační autorita ověřuje identitu toho, komu certifikát vydává a podepisuje.
    Netvrdím to, ale možná je to pravda.
    16.11.2009 20:48 skupko | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní certifikační autorita
    Rozdiel tam nie je ziadny - zavisi od toho pre ake sluzby certifikat potrebujes.

    Davaj si pozor aj na bezpecnost - pokial sa niekto nepovolany dostane na pocitac, na ktorom mas CA, tak mozes celu CA aj so vsetkymi certifikatmi zahodit - a vsetky sluzby na tych certifikatoch zalozene zrusit dokym nerozdistribujes nove certifikaty novej autority.

    Davaj si rovnako pozor na to aky certifikat das na web...veliky pozor. Odporucam Ti predtym si precitat nejake zakladne informacie o CA a az potom sa daj do toho postavit si vlastnu.

    Pokial potrebujes SSL certifikat pre sluzbu, ktora je verejne dostupna, tak CA Cert Ti poskytne certifikat zadarmo.
    16.11.2009 21:26 ssl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní certifikační autorita
    Co to znamená když se někdo dostane v CA? Mysliš když se někdo dostane ke kompletní CA i s klíčem? Myslím, že pokud veřejně sdílím CA certifikát, tak je to v pořádku a podvrhnout se to nedá pokud k tomu CA nesdílím i klíč ne(i když moc tomu nerozumim)? Je to tak? A jaký je rozdíl v certifikátech pro web či mail server? Vždyť se dají generovat stejně ne?
    16.11.2009 21:41 rastos | skóre: 62 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní certifikační autorita
    a podvrhnout se to nedá pokud k tomu CA nesdílím i klíč ne
    Aby tá CA bola k niečomu, musí občas niečo podpísať. Aby niečo mohla podpísať, musí mať privátny kľúč. To je to, čo sa musí strážiť. Ten príspevok nad tebou hovorí o tom, že musíš zabezpečiť to, že nikto nepovolaný nemá prístup na počítač kde to podpisovanie robíš a kde ten privátny kľúč máš.

    Úroveň tohto zabezpečenia potom závisí od toho, ako bezpečná má CA byť. Začať môžeš tým, že ten počítač nebude pripojený k internetu. Pokračovať môžeš tým, že bude v miestnosti bez okien a solídnymi dverami stráženými SBS-kou, kam má prístup len ten, kto sa preukáže nejakým dokladom a výpisom z registra trestov. Niekde do toho zaraď (offsite) backupy a disaster recovery. A skončiť môžeš úplnou implementáciou požiadaviek, ktoré stanovuje Najvyšší bezpečnostný úrad. Ide o to čo potrebuješ.
    A jaký je rozdíl v certifikátech pro web či mail server? Vždyť se dají generovat stejně ne?
    Certifikát v sebe môže niesť informáciu o tom, čo dovoľuje. V bezpečnosti IT plati: nepovoľuj to, čo nemusíš.
    17.11.2009 00:04 ssl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní certifikační autorita
    Tak jsem nakonec využil cacert(Snad jsem tím neporušil nějakou licenci). Jak do certifikátu umístím informaci co dovoluje? Já jsem normálně vygeneroval request pro mail.domena.cz a nechal podepsat cacert.
    17.11.2009 10:43 rastos | skóre: 62 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní certifikační autorita
    Jak do certifikátu umístím informaci co dovoluje?
    man x509 - časť "Certificate Extensions", prepínač -purpose.
    17.11.2009 14:17 ssl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní certifikační autorita
    A jaký má bezpečnostní význam to použití extensions? Nějak to pořád nechápu. Když chci certifikát pro mail.domena.cz tak si ho nechám vygenerovat, nebudu ho přeci umisťovat někam jinam kam nechci.
    16.11.2009 22:09 Kolebaba
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní certifikační autorita
    Pokud to budes mit jen pro sebe (nebo uzavrenou skupinu lidi), tak neni rozdil zadny.

    Pokud vsak budes chtit takovy certifikat pouzivat pro verejnou komunikaci (zabezpeceny web, maily ...) tak bude rozdil obrovsky. Tezko nekoho presvedcis, aby si tuto tvoji autoritu nainstaloval mezi "duveryhodne korenove autority" a vydanym certifikatum na zaklade toho duveroval.

    Dalo by se rict: v rozasahu sve skutecne autority muzes prosazovat svou certifikacni autoritu (jako sef firmy muzes zamestnancum naridit, aby ji povinne duverovali - ale tezko si toto vynutis u nejakeho neznameho cloveka na druhem konci sveta). Kompromisem je pak vzajemna duvera k nejake obecne uznavane verejne certifikacni autorite (typu Verisign).
    17.11.2009 11:37 Ripper | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní certifikační autorita
    Tak v zásadě jsou dva rozdíly. První je pro uživatele, bude si muset naimportovat certifikát vaší CA, což může působit nedůvěryhodně, ale s dostatečným vysvětlením na webu to bude OK. Některé banky taky používají neprofláknuté CA. Certifikát vaší CA samozřejmě na webu budete potřebovat vystavit, jen si dobře chraňte klíč. Kdo řekl, že se komernčí CA nemůže stát chyba a uniknout klíč?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.