Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Zdravim, koupil jsem si notebook HP 4510s s predinstalovanym openSUSE. Po prvni spusteni notebooku jsem prosel par nastaveni openSUSE(asi doinstalace) a pohoda. Protoze ke sve praci potrebuju i windows, chtel jsem je doinstalovat a ejhle. Disk uz je rozdeleny na 4 primarni oddily => nemam windows kam nainstalovat. Protoze mozna budu notebook vracet a chci ho kdyztak vracet ve stavu v jakem jsem ho dostal, potreboval bych poradit jak na to.
Kdyz spustim nastroj rozdelovani disku, tak vidim tohle:
Zarizeni Velikost Typ System souboru Pripojny bod Zpusob
/dev/sda1 7.74 GB Linux swap Swap swap ID /dev/sda2 20.01 GB Linux native Ext3 / ID /dev/sda3 29.58 GB Linux native Ext3 /home Kernel /dev/sda4 2.92 GB Linux native Ext3
sda3 uz jsem pomoci live cd ubuntu zmensil( puvodni velikost pres 400 GB-proste zbytek)
sda4 se mi pod nastrojem na rozdelovani disku v ubuntu ukazovalo jako ntfs, ale neslo s nim pracovat. Aktualne nemam na disku zadne svoje data, ale potebuju zachovat ten recovery oddil(nevim porad kterej to je) a nevim, co se stane, kdyz zrusim uplne sda3 a misto nej vytvorim rozsirenej oddil, kterej dal rozdelim(kus ntfs pro win a kus ext3 pro suse).
Jestli jsem uvedl malo informaci, tak se prosim doptejte. Jinak diky za rady.
mozna se bude jeste hodit vypis fstab
sm4jl@linux:~> cat /etc/fstab devpts /dev/pts devpts mode=0620,gid=5 0 0 proc /proc proc defaults 0 0 sysfs /sys sysfs noauto 0 0 /dev/disk/by-id/ata-ST9500420AS_5VJ1K8M1-part2 / ext3 defaults 0 0 /dev/disk/by-id/ata-ST9500420AS_5VJ1K8M1-part1 swap swap pri=42 0 0 /dev/sda3 /home ext3 defaults 0 0
Z nejvetsiho oddilu udelejte extended pomoci live cd a gparted a pro windows ukrojte nejakych 15 az 20 GB. Zazalohujte si MBR (446 B) !!!
Nainstalujte win do tohoto oddilu. Win 7 jiz tak nejak umi bezet na extended partition. Nyni jiz Vam budou bootovat win 7. Dale budete potrebovat obnovit MBR jez jste si zazalohoval a vlozit zapis do Grubu pro bootovani windows.
Mozna to Suse umi pomoci nejakeho grub update ci neceho podobneho ale to nevim. Kazdopadne to jde rucne udelat taky.
Pokude nevite jak na Grub tak se jeste tady zeptejte.
Tiskni
Sdílej: