Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
To nestačí třeba ZIP archiv a do něj dát dokument i software?
to by som si radsej zaplatil, ako tu po forach sa doprosovat, registrovat, hlasovat a aj tak nic nedostatImplementovať funkcionalitu "len" preto, že ju chce nejaký užívateľ - to nie je dostatočný dôvod. Môže to mať rozsiahle následky, ktoré bežný užívateľ nemusí vidieť. Nie len vývojári by mali počúvať užívateľov, ale aj naopak. Príklad: MSO dovoľuje poslať editovaný dokument mailom. Vieš, čo mi robia užívatelia? Keď mi chcú poslať screenshot, tak ho pastnú do Wordového dokumentu a pošlú. Každý moderný mailovací program vie buď zobraziť HTML telo mailu a teda aj vložený obrázok, alebo spustiť externý program na zobrazenie prílohy. Ja dostanem mail, ktorý je bez textu, s vloženým wordovým dokumentom, v ktorom je screenshot. (Samozrejme ako bitmapa.) Miesto programu na zobrazenie obrázku či aspoň trochu inteligentného mailera, potrebujem Office. Sem nás priviedli užívatelia, pre ktorých "je predsa logické a samozrejmé poslať editovaný dokument mailom".
test.txt
, kam napíšu nějaký obsah. Pak si v tom samém adresáři vytvořím soubor v OOo Writeru, vložím do něj obrázek. Obrázku nastavím odkaz a přes tlačítko a procházení souborů najdu soubor test.txt
. Do políčka se mi vloží celá cesta k souboru, v konfiguraci mám ale nastavenu výchozí volbu „používat u lokálních souborů relativní cesty“, takže se do dokumentu vloží cesta relativní. Ctrl+kliknutím vyzkouším, že odkaz funguje, test.txt
se mi otevře ve výchozím editoru pro textové soubory. Dokument uložím a zavřu, přesunu oba soubory na jiné místo, zkusím otevřít dokument, kliknout na odkaz, a opět se mi test.txt
otevře ve výchozím textovém editoru. Co dělám špatně?
Tiskni
Sdílej: