Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Nainstaloval jsem na svém lehce obstarožním notebooku (Compaq Evo N600C, karty ATI Mobility Radeon LY 16 MB) novou verzi OpenSuse 11.2 a zatím docela pláču nad vejdělkem. Rychlost je tedy oproti 11.1 značná, ale ta grafika...
1) v normálním módu najede v KDE do rozlišení 1400x1050 ! Jak se to na 14" LCD s pevným rozlišením 1024x768 podaří, opravdu nechápu Ve failsafe módu zcela v pořádku.
2) při zapnutí kompozitních efektů v KWin systém zatuhne
Po denním litém boji jsem dospěl do relativně použitelného stavu a vytipování třech možných původců:
a) baliči nových oSuse 11.2 - se stejnou verzí KDE 4.3.1 i 4.3.3 v 11.1 totiž všechno běželo jak na drátkách. Nová verze má, zdá se, problémy se všemi typy ATi karet, i takovými obstarožními...
b) nové X.org - primárně nepoužívají konfigurační soubor. Pominu fakt, že xorg.conf sestavený Sax2 je nepoužitelný. Musel jsem si sestavit vlastní, abych se dostal k nativnímu rozlišení a funkční 3D akceleraci. Zdá se, že nekonfigurované X.org nerozpoznají správně kartu ani monitor.
c) použité jádro 2.6.31-5 - že by chyba v jaderném ovladači radeon?
V současné chvíli vše funguje, ale vykreslení grafiky občas vázne a na obrazovce zůstávají šmouhy, ikony tlačítek nejsou dovykresleny. Překreslování zabírá děsně místa v paměti, což vede ke swapování. Mezi prací ještě asi stihnu chvilku experimentování, ale jde mi o to, zda je stav způsobený distribucí, novými X.org nebo susím jádrem (či jeho verzí). Znamená to totiž, zda mám 11.2 doporučovat a instalovat na další počítače, nebo se jí radši vyhnout a použít jinou novou distribuci (kde vzhledem k jádru a verzi X-ek můžu dopadnout stejně, hi hi)
Tak z procházení internetu a z pokusů jsem zjistil, že problém nefunkční akcelerace u radeon karet je pravděpodobně kombinací dvou nových verzí - X.org 1.6.5 a jádra 2.6.3x. Ve starších distribucích se staršími jádry je vše OK, v nových oSuse 11.2, Mdv 20010.0, Ubuntu 9.10 hardwarová akcelerace nefunguje a způsobuje buď zamrznutí systému nebo vůbec nenaběhnutí X. Při určité konfiguraci xorg.conf pak začne fungovat 3D, ale pouze jako softwarová akcelerace, což je uuukkkrrruuutttnněěěě pomalé... Je zajímavé, že nefunguje kombinace nové distribuce se starší jádrem, z čehož právě usuzuji na problém s novou verzí X-ek.
Nu, nezbývá než smířit se starší verzí a doufat, že to třeba někdy inženýři odstraní...
Tiskni
Sdílej: