Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
rpm
provádět na nainstalované balíky, se dají dělat i na nenainstalované balíky ležící na disku prostým přidáním parametru -p
. Takže např.:
rpm -qip soubor.rpm
- zobrazí hlavičku s informacemi o balíku.rpm -qp --changelog soubor.rpm
- historie změn od tvůrce balíku.rpm -qp --requires soubor.rpm
- jaké závislosti balík vyžaduje.rpm -qp --provides soubor.rpm
- co balík poskytuje.rpm -qlp soubor.rpm
- seznam souborů v balíku.rpm -qp --scripts soubor.rpm
- skriptlety balíku.createrepo /cesta/k/adresáři/s/balíky
) a to pak přidat pro yum (v /etc/yum.repos.d/
). Pak lze pro dotazy používat yum
nebo třeba repoquery
(Dál bez komentáře. Kdo chce vědět, co to dělá a co dalšího to umí, přečte si manuál.):
repoquery --whatrequires --recursive --alldeps balik
repoquery --requires --resolve balik
repoquery -l balik
repoquery -f '*/soubor'
# vypíše hlavičkové info o souboru včetně závislostí dpkg --info <jméno_souboru> # vypíše seznam souborů v balíčku dpkg -c <jmeno_souboru> # zbytek ví (lze listovat přímo jen závislosti, atd.): man 1 dpkgPokud se jedná o dotazy do vzdáleného repository:
# vypíše hlavičkové info o souboru včetně závislostí apt-cache show <jméno_balíku>Jak vypsat obsah balíčku bez jeho stažení nevím - používám k tomu web debian.org Snad to pomůže.
man 1 dpkg man 8 apt-cache man 8 aptitudepopř. odkazy z těchto man stránek.
Tak proč ho (GNU/Linux) teda používáš, když na něj furt nadáváš?
Můj pohled je, že Ubuntu je tak trapně jednoduché, co chci, to si naklikam v synapticu a hotovo. Tam žádný hraní není potřeba se systémem.
Tak to mi něco uniklo. Psal jste, že chcete linux používat jako nástroj a nic neřešit? Pokud chcete zkoumat linux víc, zkoumejte gentoo , je to na dlouho.
Takže mi taky Vaše vyjádření přijdou jako nekonzistentní.
Tiskni
Sdílej: