Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
rpm
provádět na nainstalované balíky, se dají dělat i na nenainstalované balíky ležící na disku prostým přidáním parametru -p
. Takže např.:
rpm -qip soubor.rpm
- zobrazí hlavičku s informacemi o balíku.rpm -qp --changelog soubor.rpm
- historie změn od tvůrce balíku.rpm -qp --requires soubor.rpm
- jaké závislosti balík vyžaduje.rpm -qp --provides soubor.rpm
- co balík poskytuje.rpm -qlp soubor.rpm
- seznam souborů v balíku.rpm -qp --scripts soubor.rpm
- skriptlety balíku.createrepo /cesta/k/adresáři/s/balíky
) a to pak přidat pro yum (v /etc/yum.repos.d/
). Pak lze pro dotazy používat yum
nebo třeba repoquery
(Dál bez komentáře. Kdo chce vědět, co to dělá a co dalšího to umí, přečte si manuál.):
repoquery --whatrequires --recursive --alldeps balik
repoquery --requires --resolve balik
repoquery -l balik
repoquery -f '*/soubor'
# vypíše hlavičkové info o souboru včetně závislostí dpkg --info <jméno_souboru> # vypíše seznam souborů v balíčku dpkg -c <jmeno_souboru> # zbytek ví (lze listovat přímo jen závislosti, atd.): man 1 dpkgPokud se jedná o dotazy do vzdáleného repository:
# vypíše hlavičkové info o souboru včetně závislostí apt-cache show <jméno_balíku>Jak vypsat obsah balíčku bez jeho stažení nevím - používám k tomu web debian.org Snad to pomůže.
man 1 dpkg man 8 apt-cache man 8 aptitudepopř. odkazy z těchto man stránek.
Tak proč ho (GNU/Linux) teda používáš, když na něj furt nadáváš?
Můj pohled je, že Ubuntu je tak trapně jednoduché, co chci, to si naklikam v synapticu a hotovo. Tam žádný hraní není potřeba se systémem.
Tak to mi něco uniklo. Psal jste, že chcete linux používat jako nástroj a nic neřešit? Pokud chcete zkoumat linux víc, zkoumejte gentoo , je to na dlouho.
Takže mi taky Vaše vyjádření přijdou jako nekonzistentní.
Tiskni
Sdílej: