Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mám takovou centrální tabulku v databázi, která slouží pro ověřování uživatele v různých aplikacích jako je pureftpd, dovecot, systémoví uživatelé ... Není problém postavit frontend nad tou databází a přidávat uživatele "hezky klikáním", ale problémem je, že každá aplikace běží na jiném serveru a mají různé uživatelské adresáře. Potřeboval bych poradit, jak co nejefektivněji automaticky založit/vymazat tyto adresáře na všech serverech při vytvoření/smazání uživatele. Třeba dovecot a pureftpd umí adresáře zakládat sami(ostatní aplikace ale ne), ale už je samozřejmě nesmažou.. Napadlo mě několik možností:
1. speciální tabulka smazaných uživatelů se strukturou (uzivatel, aplikace), na všech serverech by běžela v pozadí nějaká aplikace či skript, která by periodicky četla tabulku a uživatele mazala. To samé při vytváření.
2. zakládat/mazat uživatele spuštěním aplikací přes ssh
Oba tyto nápady mi přijdou nevhodné. Ta 2 není z bezpečnostního hlediska dobrá a ta 1 vlastně taky. Neznáte nějaký další způsob jak zakládat/mazat uživatelovi adresáře automaticky? (.. možná už někdo naprogramoval nějaký program který to umí, nevím?)
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: