Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
nechce se mi kompilovat zdrojovy kod, abych si udrzel poradek na diskutohle je opravdu ten nejhloupejsi duvod co si dovedu predstavit :D Nemate nejaky poradny ?
http://backports.org/dokuwiki/doku.php
Případně některé aplikace (povětšinou spíš proprietární) případně společnosti disponují vlastními repozitáři: Opera, Skype, Google, Wine, Virtualbox,...
respektive klidne si to zkompiluji, ale rad bych aby vystupem vznikl deb balik, mohu takto kompilovat napr zdrojove balicky z lenny verze debianu?přešel bych na lenny, jinak bych k novým programům musel kompilovat i odpovídající verze knihoven... mohl bych vědět konkrétněji o jaký software se jedná a jaké je nasazení toho systému (server/desktop)? Pokud je to desktop, rozhodně bych tam dal lennyho, který má tickless jádro a poskytuje lepší odezvu. U funkčního serveru bych počkal, až odejde hardware a pak ho vyhodil
apt-get build-dep balíček # když to neprojde, tak máš smůlu, protože závislosti pro kompilaci se ve starší verzi nevyskytují apt-get source balíček # stáhne a rozbalí zdrojáky cd balíček-3.11 fakeroot debian/rules binary # zkompiluje binární balíček či balíčky dpkg -i ../balíček_3.11-1_amd64.debPak stačí smazat 3 stažené soubory, adresář
balíček-3.11
, případně i vytvořené balíčky, a na disku nezůstane nic navíc.
Existuje taky apt-build (který víceméně tohle udělá za tebe), ale měl jsem s ním kdysi nějaké potíže (přesně si už nevzpomínám).
Tiskni
Sdílej: