Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ale já nezpochybňuji vaše pozorování. Jen tvrdím, že stejnými problémy musí trpět broadcast, protože tam žádná potvrzení taky nejsou.
Našel jsem 3 roky starý výzkum Multicast in 802.11 WLANs: An Experimental Study, který přiznává, že multicast kvůli chybějícím potvrzení není schopen řešit zahlcení a utluče unicast. Jak se za tu dobu vyvinuly implementace a specifikace, nevím.
Omlouvám se za registraci, ani jsem si nevšiml. U autorů byl měl být volně dostupný.
Článek není zas tak světoborný. Prostě tam píší, že kvůli chybějícím potvrzení není možné rozpoznat zahlcení sítě. Navrhují vybrat jednoho z příjemců a nechat si od něj posílat potvrzení. Hodnotný je výběr nástrojů: Kismet a WisMon, který si za tím účelem napsali.
Když ale dáte Googlu „madwifi multicast congestion“, tak výsledků dostanete pomálu. Buďto to jsou vědecké studie, které zjišťují, jestli to vůbec jde, nebo Track madwifi, kde si lidi stěžují kvůli OSPF, že se jim rozpojuje síť, protože multicast blbne.
Taky se divím, že to ještě nikdo neřešil. Možná by šlo přes 802.11e přeřadit multicast do jiné QoS fronty. Ale jak moc je podporováno, netuším.
Nasiel som nieco taketo: http://www.wirelessforums.org/wireless-networking-discussion/video-stream-multicast-wifi-51765.html
IGMP snooping
v blackbox APčkách prostě není.
Tiskni
Sdílej: