abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 19:44 | IT novinky

    Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 12:22 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 10:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    22.5. 09:33 | IT novinky

    Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    22.5. 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.5. 21:33 | Bezpečnostní upozornění

    Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.5. 14:33 | IT novinky

    Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    21.5. 14:00 | Nová verze

    Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.5. 11:33 | Nová verze

    Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1692 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: minimalizace linuxové distribuce

    16.12.2009 21:42 jnovacek | skóre: 22 | blog: NovLin
    minimalizace linuxové distribuce
    Přečteno: 354×
    Mám dotaz ohledně zminimalizování linuxu pro router. Před několika lety jsem hledal a na internetu našel spoustu distribucí, které jsou určené na tvorbu routerů (nepotřebuji wifi), ale všude jsm narazil na nějaké problémy. Nakonec jsem skončil u slackware, který jsem nainstaloval na starý 1.2GB disk s Pentiem MMX a provozuji ho do dnes. Jenže tento disk ani systém nestíhá gigabitové rychlosti. Uvažuji o náhradě tohoto staříka. Má idea je, že vezmu novou desku a nějaký linux. Toto vše budu spouštět z compact flash karty. Vytvořím disk v RAM a z compact flash rozbalím a překopíruji do RAM a karta se nebude "opotřebovávat". Toto není problém, problém mám v minimalizaci linuxové distribuce. Opět používám slackware, protože jsem zase nenašel nic "vhodnějšího". Potřebuji routovat, občas něco blokovat (ACL), DHCP, TFTP, NTP a potřebuji tam i perl a nad ním webmin (pro uživatele, kteří budou mít oprávnění zapnout a vypnout routování - o tomto nemohu diskutovat, to tam musím dát).

    Když si zkouším instalaci a snažím se tento systém ořezat, tak narážím na to, že: nemohu zadat heslo (nenalezen passwd), nefunguje routování, nejde doinstalovat webmin atd. I tak se dostávám na velikost cca 300MB. Máte někdo návod co mohu z distribuce vyhodit a co tam musím nechat? Navrhnete nějakou vhodnější distribuci? Mnou akceptovatelná velikost image je kolem 100MB.

    Balíčky, které momentálně instaluji:

    aaa_base, aaa_elflibs, acl, attr, bash, bin, coreutils, cryptsetup,cxxlibs, dcron, devs, e2fsprogs, elvis, etc, getty-ps, glibc-zoneinfo, hdparm, kernel-firmware, kernel-generic-smp, kernel-huge-smp, kernel-module-smp, less, lilo, mkinitrd, moddule-init-tools, openssl-solibs, patch, pciutils, pkgtools, procps, sed, shadow, sharutils, sysklogd, sysvinit, sysvinit-function, sysvin-scripts, tar, time, udev, util-linux-ng, xz

    mc, slackpkg, sudo

    perl

    bind, dhcp, ethtool, iproute2, iptables, iptraf, iputils, mtr, nc, net-snmp, net-tools, netdate, netkit-routed, netkid-timed, netwatch, ntp, openssh, portmap, tftp-hda, traceroute, whois

    Předem děkuji

    Nováček

    Odpovědi

    16.12.2009 23:28 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minimalizace linuxové distribuce
    DSL, Puppy mensi neznam, ale pravdepodobne pujde o bezdratovy wrap s CF ? Nebo se pletu.. potom asi Voyage.

    NN
    17.12.2009 08:36 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minimalizace linuxové distribuce
    Mně se nezdá, že by takových pár balíčků bralo 300 MB. Zkuste se podívat pomocí du, co zabírá nejvíc místa. Nezdá se mi taky, že tam máte tolik balíků kernel-*, osobně bych to všechno vyházel a přeložil si vlastní image jádra jen s potřebnými ovladači.

    Jinak na routování existuje docela schopná distribuce Vyatta, která by mohla splňovat Vaše požadavky.
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.