Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Řešení dotazu:
1 * * * * /home/zmije/skripta nezapomenout odřádkovat za příkazem.
ls -la /home/zmije/skript -rwxr-xr-x 1 zmije zmije 204 2009-12-17 02:15 /home/zmije/skript
Dec 17 10:01:02 Zmije-NB /USR/SBIN/CRON[6103]: (root) CMD (/home/zmije/skript)
1 * * * * /home/zmije/skript >/var/log/zmijescrptout 2>/var/log/zmijescrpterr
#!/bin/bash cd /home/zmije exec 3>test.txt date >&3
man crontab
v Ubuntu je poněkud záludný - je převzatý z Debianu, a píše se v něm:
If the /etc/cron.allow file exists, then you must be listed therein in order to be allowed to use this command. If the /etc/cron.allow file does not exist but the /etc/cron.deny file does exist, then you must not be listed in the /etc/cron.deny file in order to use this command. If neither of these files exists, then depending on site-dependent configuration parameters, only the super user will be allowed to use this command, or all users will be able to use this command. For standard Debian systems, all users may use this command.
Fór je ovšem v tom, že Ubuntu není "standard Debian system", takže bez uživatele v cron.allow
si neškrtnete. Takže tipuju, že pomůže echo "zmije" >> /etc/cron.allow
.
zmijeale pokud mám v crontab
01 * * * * root /home/zmije/skripttak by se to přece mělo spouštět pod rootem a ten by to měl mít povolené
*/1 * * * * root /home/zmije/skript
Tiskni
Sdílej: