abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Málo místa na disku ?

    24.12.2009 14:02 Martin
    Málo místa na disku ?
    Přečteno: 867×
    Srdečně zdravím,

    právě jsem si nainstaloval Ubuntu na stary 4GB disk. Vse proběhlo v pořádku. Když si v "Prohlížeči souborů" kliknu na tento disk, tak mi systém píše že mám 1.5GB volného místa. Chtěl jsem si tedy něco (cokoli) stáhnout z internetu (přes Firefox) ale nic se mi nedaří uložit, Firefox vždy vypíše chybovou hlášku ohledně nedostatku místa na disku. Tak nevím v čem je problém,když mi systém píše, že je 1,5GB volného místa. Nebo se musí po intalaci Ubuntu, disk nejprve "nějak programově připojit" či co? Díky za rady, a prosím o schovívavost, dnes je to moje úplně první zkušennost s Ubuntu. Martin

    Odpovědi

    vencour avatar 24.12.2009 14:22 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Málo místa na disku ?

    Co přesně stahujete? Čili neni to někde v tempu během stahování a nekopíruje se to pak do cíle při dokončení stahování s následným smazáním z toho tempu? Máte 4GB disk ... a máte volné místo tam, kam stahujete? Swap apod. není zabraný, použitý? Nemáte nastaveno omezení dostupného volného místa (quota) na uživatele? Případně při tvorbě partišny se něco přidělí uživatelům, něco rootovi, plus rezerva. Stejně tak lze i vyčerpat datovou strukturu partišny, mát hodně malých souborů, více než jich disk pojme (asi není Váš případ).

    Mimochodem, můžete si vyzkoušet, zda se Vám soubor dané velikosti (1GB) vejde na disk ... zadejte ...

    dd if=/dev/zero of=jmeno_toho_souboru bs=1k count=1000000

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    24.12.2009 16:00 rich
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Málo místa na disku ?
    co rika df ?
    24.12.2009 16:57 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Málo místa na disku ?
    Co je DF?
    vencour avatar 24.12.2009 17:16 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Málo místa na disku ?

    1) odpověď ... (moje oblíbená kombinace je "df -hm", na SUNu "df -kh")

    $ df --help
    Použití: df [PŘEPÍNAČ]… [SOUBOR]…
    Vypíše informace o souborových systémech, ve kterých každý SOUBOR leží,
    nebo implicitně o všech souborových systémech.
    
    Povinné argumenty dlouhých přepínačů jsou také povinné u odpovídajících
    krátkých přepínačů.
      -a, --all             také pseudosouborové systémy
      -B  --block-size=VELIKOST
                            použije VELIKOSTbajtové bloky
          --total           vypíše celkový součet
      -h, --human-readable  velikosti ve formátu čitelném pro člověka
                            (např. 1K 234M 2G)
      -H, --si              podobně jako předchozí, ale násobky 1000 ne 1024
      -i, --inodes          výpis informací o i-uzlech místo o blocích
      -k                    jako --block-size=1K
      -l, --local           omezení výpisu na lokální souborové systémy
          --no-sync         nevolá „sync“ před získáním informací (implicitní)
      -P, --portability     použije formát definovaný normou POSIX
          --sync            zavolá „sync“ před získáním informací
      -t, --type=TYP        ve výstupu pouze souborové systémy typu TYP
      -T, --print-type      vypisuje typ souborového systému
      -x, --exclude-type=TYP
                            ve výstupu nebudou souborové systémy typu TYP
      -v                    (ignorováno)
          --help     vypíše tuto nápovědu a skončí
          --version  vypíše označení verze a skončí
    
    Zobrazené hodnoty jsou v jednotkách první dostupné VELIKOSTI z --block-size,
    a proměnných prostředí DF_BLOCK_SIZE, BLOCK_SIZE a BLOCKSIZE. Jinak se jako
    jednotka použije 1024 bajtů (nebo 512, je-li nastaveno POSIXLY_CORRECT).
    
    VELIKOST může být (nebo může být celé číslo volitelně následované) jedním
    z následujících (řetězec význam): KB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024
    a tak dále pro G, T, P, E, Z, Y.
    
    Chyby v programu df oznamujte na adrese <bug-coreutils@gnu.org> (anglicky).
    Domovská stránka GNU coreutils: <http://www.gnu.org/software/coreutils/>
    Obecná nápověda, jak používat GNU software: $lt;http://www.gnu.org/gethelp/>
    Chyby v překladu df hlaste na <http://translationproject.org/team/cs.html>
    (česky).
    Úplnou dokumentaci lze získat příkazem: info coreutils 'df invocation'
    
    2) asi by Vás mohl zajímat i Seriál o základních příkazech.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    gtz avatar 24.12.2009 18:47 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Málo místa na disku ?
    Zdravím prosím pošlete nám výpisy Vašeho systému plně budou postačovat výpisy přes df a přes free

    Jako root v konsoli 
    df -h
    free
    popřípadě i fstab ( cat /etc/fstab ) 
    
    bez těchto informací se težko radí

    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    25.12.2009 10:00 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Málo místa na disku ?

    Nejdůležitějším příkazem pro tebe bude: df --inodes

    Proč? Fyzicky můžeš mít na disku dost místa, ale nemáš dostatek inodů v systému souborů (nevím, jaký máš systém souborů) pro uložení souborů. Tedy bych porovnal df --human-readable s df --inodes

    Jestli problém opravdu bude v počtu inodů, pak je třeba nějakým způsobem zvýšit jejich počet. Ale nevím, zda to jde udělat v již existujícím systému souborů. Poznámka: mke2fs má parametr -N, kde můžeš přímo zadat počet inodů v budoucím systému souborů.

    vencour avatar 25.12.2009 10:31 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Málo místa na disku ?

    Nikdo tu ještě nezmínil fsck, kontrolu disku. Zda to, co je vidět, je skutečně onen stav.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    25.12.2009 10:36 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Málo místa na disku ?

    Pravda. A taky nám tazatel neřekl, co používá za systém souborů. Předpokládám, že ext3, ale můžu se mýlit.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.