abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:11 | Zajímavý software

    Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 02:33 | Nová verze

    OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    12.1. 23:33 | Zajímavý článek

    Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.1. 22:55 | Pozvánky

    Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    12.1. 22:33 | Nová verze

    Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 7
    12.1. 01:22 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.1. 17:33 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.1. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.1. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.1. 05:00 | Komunita

    Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere

    … více »
    Fluttershy, yay! | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Dotaz: Převzorkování audia na 192kHz v přehrávači

    4.1.2010 23:21 PetrNovák
    Převzorkování audia na 192kHz v přehrávači
    Přečteno: 393×
    Osadil jsem si do systému novou špičkovou zvukovku Asus Essence ST. ALSA ji od 1.0.22 podporuje (což je skvělé), ale mám pocit, že je trochu znát drobný rozdil v kvalitě, mezi reprodukci z windows a z linuxu, zvláště na FLAC souborech vážné hudby. Jedna z možností, proč je to tak, je to, že ve windows mám fixně navoleno v asus driveru zvukovky, že zvukovka pracuje na 192kHz a 24bitech a nižší frekvence a rozlišení převzorkovává. (krmím ji ve windows přehrávačem foobar2000 také s navoleným 24 bitovým výstupem.)

    Otázka tedy je: Jak nastavit, aby zvukovka pracovala v 192/24 režimu a nižší frekvence se digitálně převzorkovaly?

    A malá drobná nepříjemnost je ještě v tom, že master volume v KDE4 mi hlasitost neovlivnuje (patrně ovlivnuje zvukovku na motherboardu) i když ve všech nastaveních (nastavení systému/multimedia a yast/zvuk) jsem novou zvukovku definoval jako prioritní. Na změnu hlasitosti musím otevřít mixer a změnít master u essence ST zvukovky.

    Díky.

    Odpovědi

    5.1.2010 00:16 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzorkování audia na 192kHz v přehrávači
    Použij místo pulseaudia klasický dmix alsy a nastav si jej na 192kHz. Pokud však přehráváš často ripy CD-DA na 44.1Hz, dávalo by větší smysl tyto převzorkovávat na 176,4Hz, aby to byl celý násobek. Pak ale nemůžeš použít dmix, protože ten má fixně nastavenou frekvenci.

    Problém ovšem je, že když se podíváš do zdrojáku dmixu, zjistíš, že slušné algoritmy (libsamplerate, speex) jsou zatím implementované jen v 16bitech (metody convert vs. convert_s16). Pouze algoritmus linear jede v nativním rozlišení, ale ten je samozřejmě nepoužitelný. Nastavení algoritmu dmixu viz např. http://www.mail-archive.com/alsa-user@lists.sourceforge.net/msg24948.html .

    Ohledně defaultní zvukovky - hledej zde "pořadí zvukovek" a driver toho asusu (modul oxygen?) dej s index=0.

    Svého času jsem upravil plugin file, aby uměl výstup do pipy, již pár verzí alsy je to v alsa-libu. Lze pak na to napojit skripty se špičkovým převzorkováním v soxu. Ten má stále zřejmě nejkvalitnější algoritmus vůbec, viz http://sox.sourceforge.net/SoX/Resampling a http://src.infinitewave.ca/ . Ukázky konfigurace viz http://www.diyaudio.com/forums/pc-based/93315-linux-audio-way-go-85.html post 847 a pár dalších stránek. Ten skript lze hodně zjednodušit, protože sox již dnes umí 24-bitové přehrávání přímo do alsy, takže ze skriptu lze vyhodit všechny ty hrátky s aplay. Samozřejmě tím naroste celková latence, to však pro pouhé přehrávání nevadí. Jen pozor - parametr %b má nakonec význam bitu, v tom skriptu to je ještě byte.

    Samozřejmě lepší by bylo dodělat do dmixu resampling ve 24bitech.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.