Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
https://123.123.123.123
https://123.123.123.123:9898
Řešení dotazu:
.htacess
, kde je povolen přístup jen z localhost (doporučil bych to i když je splněna předchozí podmínka - záložní ochrana).ako potom zabezpecit bezpecny pristup z aplikacie do DB mysql na prepisanie pristupovych tabuliek - vytvorenie noveho uzivatela.To úplně nechápu, vždyť jeden z uživatelů může mít právo zakládat jiné uživatele. Optimálně pouze zakládat a přiřadit právo k datům třeba zase jiný uživatel (ten co je za data odpovědný).
centrální autentifikac/autorizaciMůžete na LDAP (nebo co máte) napojit autorizaci přístupu do db. MySQL to sice neumí, ale neříkám že MySQL je pupek světa co se týče bezpečnosti.
pro mně hrozivý případ ... že uživatel k DB (db serveru) má přímý přístupNo vidíte, to je to Vaše uvažování (patrné i z jiných příspěvků): Centrální heslo aplikačního serveru je nejvíc střežené tajemství, předpokládá se, že každý by raději zemřel než měl slabé heslo, každá aplikace musí projít auditem a mít certifikát nevinnosti atd. A jakmile se něco z těch předpokladů poruší tak se vše hroutí. Moje aplikace tato představa neděsí. Pokud uživatel obejde aplikační server, tak třeba přijde o grafické rozhraní zadávacích formulářů, ale rozhodně nebude mít možnost napáchat škodu nebo číst nepovolená data. I pokud se stane, že znásilní PHP skript a dostane shell na serveru, tak pořád nemá možnost číst data v databázi.
VIEW
a funkce metody a trigery. Samozřejmě je to cesta, a perfektní, ale realizace je mnohem náročnější a zrovna na intranet(záleží co to obnáší) mi to nepřipadne vhodná.
Tieto pristupove prava su obmedzene na urovni bezpecnostnych technik MySQL - pomocou tabuliek v DB mysql.Viz rozlišení účtu pro aplikaci a účtů pro uživatele.
Nepoznam postupy utokov, ale ak by som chcel ziskat pristup k DB skusal by som najst najskor subory tohoto typu.Jak jsem říkal nejjednodušší je počkat až se aplikace autentizuje a pak nějakou metodou převzít velení. Pokud aplikace běží přímo na Vašem PC tak je to triviální, pokud na ni přistupujete přes prohlížeč tak můžete někam zkusit procpat PHP nebo SQL kód. Minimálně jedna taková díra tam někde bude a pak už to máte v hrsti.
Tuto bezp. politiku som pochopil tak, ze ak sa niekto dostane az k suborovemu systemu serveru tak uz nieje co velmi chranit.Ale je.
od 4 sa mi zda ako vhodna zauzivana technika, ktoru vidim aj na velkych webovych projektoch - mozno to ale vyznam nema, neviem.Kde třeba? Jak by to mělo zvýšit bezpečnost? Nechápu… Hlavně až budete nastavovat HTTPS, tak nezapomeňte uživatelům rozdistribuovat otisky certifikátu (případně root certifikátu firemní CA, pokud máte).
Ja bych zvolil pouziti VPN. Externi pracovniky by slo dat do jine site, nez je zbytek vnitrni site, a pak neni problem je dostatecne zabezpecit ve firewallu jen na zaklade rozsahu IP.
Nevim co pouzivate za VPN, ale na vetsinu VPN klientu jde vyrobit primo instalacni balicek vc. certifikatu nebo predvyplnenych pristupovych udaju, pujde pak i lehce nekomu zakazat pristup jen na strane VPN serveru zakazanim jeho pristupu.
U externich lidi clovek nikdy nevi, co maji v pocitaci za bordel a je to mnohem slozitejsi uhlidat, zda neco v pocitaci maji nebo ne, klidne by se mohlo stat, ze se dostanou prihlasovaci udaje do spatnych rukou a v pripade spatne napsane aplikace muze byt problem. Zvlast, kdyz bude aplikace volne pristupna z Internetu.
Pri pouziti VPN je alespon v ceste vice prvku, ktere je potreba prekonat.
Dalsi moznosti je presmerovat verejnou IP na vnitrni webserver, ale mozna doplnit o filtr IP adres, aby se tam nedostal kazdy, ale jen povoleni lide, ale zde je zase problem s tim, ze se nekterym muzou menit IP adresy a ti lide se muzou pohybovat i po vice mistech s ruznyma adresama.
Vy vidite v pouziti nestandartneho portu nejaky bezp. zmysel?? Podla skorsej diskusie to velky vyznam nema.Ano vidím, bude Vás obtěžovat o 100% automatických útoků méně a to se vyplatí.
Pristup z verejnych miest by som chcel obmedzit firemnymi pravidlami - nieje to potrebne z hladiska vyuzivania intranetu.Tak pak kontrolujte logy, zda to lidé dodržují. A i tak jsou klientské certifikáty dobrý nápad.
Co sa tyka prenosu dat do firmy bude pouzita tiez VPN siet, ale urcite na osobitnom subnete. Bolo by potom zrejme tiez vhodne presuvat data do DMZ, odkial si ich bude brat aplikacia z vnutornej siete...? Nieje to uz privelmi paranoidne?Na kterou větu jste tímto reagoval?
Na temu prenosu dat zo serveru napr. v ServerHostingu do firemnej LANCo sa tyka prenosu dat do firmy bude pouzita tiez VPN siet, ale urcite na osobitnom subnete. Bolo by potom zrejme tiez vhodne presuvat data do DMZ, odkial si ich bude brat aplikacia z vnutornej siete...? Nieje to uz privelmi paranoidne?Na kterou větu jste tímto reagoval?
si ani neviem velmi dobre prestavit tento utok v praxi.Je to stejnej princip jako když lezete na pochybné www stránky a do počítače se Vám dostane "vir". Požadavek vznesete vy a v odpovědi serveru je exploit na implementaci javascriptu (nebo čehokoliv) ve Vašem prohlížeči. Stejně tak může SQL server exploitovat díry v SQL knihovně klienta. Roota tím dostane pouze pokud klient běží pod rootem, což není častý případ. Na druhou stranu root práva nejsou na spoustu věcí potřeba a/nebp se dají postupně získat.
Potom mam obavy, ci sa na takyto husty utok a jemu podobne budem vediet v dohladnej dobe pripravit.Já Vám jenom popisuji možné scénáře, je na Vás, jakou jim přiřadíte pravděpodobnost, prioritu, atd. Jste to Vy, kdo ví cenu Vašich dat, zná lokální podmínky a lidi, umí posoudit, co je reálné, co je nebezpečné, co by bylo "jen" na obtíž, z čeho by byl průser, za co Vás "jen" vyhodí a za co se s Vámi budou soudit ;) Je daleko důležitější abyste se ochránil proti heslu "123", nebo proti telefonátu "Ahoj jsem na dovolené a potřebuju se dostat do účetnictví, prosímtě ..." než proti malware který někdo bude psát na zakázku na míru na Vaši síť.
případně jejich periodickou změnuNE!!!
Intranet na vnutornej sieti necham z vonku uzavrety.Nezapomeňte že tam máte ty VPN.
Tiskni
Sdílej: