Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Rozdil je v live a persistnt instalaci na flashdisku.
Mrknite na to a pouzijte metodu persistent.
Prakticky je to jen o parametrech jadra pri zavadeni.
Zde najdete vypis menu.lst Grubu tak omrknite a porovnejte bootovaci parametry s Vasimi.
Je celkem jedno zda treba pouzivate pro zavadeni jadra Grub, Syslinux ci Extlinux
Cim zavadite jadro ?
Jake mate bootovaci parametry ?
Mate distro na flashce ?
hodte sem:
tree z korene flashky.
Dival jsem se na obsah live cd a je to postaveny snad na Kubuntu ci nekterem jeho bratrovi.
Pokud to mate jako live na flashce tak se to bude chovat jako live cd nic vic.
Z live cd to pujde nainstalit na flashku jako normalni system a vsechny zmeny jiz se budou ukladat na onu flashku.
Pripadne lze instalit na HDD do PC.
Pokud se v tom nikterak nevyznate tak volte distro v cestine (napr ono Ubuntu) jez lze snadno a bezproblemu provozovat z flashdisku v rezimu read i write, potrebne programy co vyuzivate v teto "hack distribuci" najdete v repozitari Ubuntu take.
Pokud byste si chtel live Backtrack prestavet k obrazu svemu tak budete muset z beziciho live systemu s Vami pozadovanyma aplikacema vytvorit pomoci squashfs tools souborovy archchyv jez pri pristim startu bude nacten s aplikacemi a zmenami jez jste provedl. Toto neni uplne zdarmo tzn je jiz treba neco nastudovat.
Tak tak.
Pokud nerozumite dobre EN a hlubsim systemovym vecem tak je to mnohem pro Vas schudnejsi.
Navic mate k dispozici rozsahle diskusni fora v cestine a tak dal.
At se Vam zadari.
Tiskni
Sdílej: