Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
WINEPREFIX=/home/me/někde/jinde winePodle mne každé řešení vyžaduje patchnutí wine, případně možná brutální SELinuxovou policy. A i to nepomůže, pokud si uživatel může někam nahrát svoji binárku wine (/home, /tmp, sshfs-mountnutý adresář, ...) a spustit ji.
A i to nepomůže, pokud si uživatel může někam nahrát svoji binárku wine (/home, /tmp, sshfs-mountnutý adresář, ...) a spustit ji.
~/.wine/dosdevices
aby namapovali písmenka disků někam do linuxových cest. Pokud tam budou mít uživatelé namapované c: na něco co je pro ně read-only a spravované adminem tak, že to obsahuje jen schválené programy, tak by to mohlo fungovat - wine nedokáže spustit programu ležící "mimo" některý z "disků" definovaný písmenkami ve ~/.wine/dosdevices
.
Tento adresář by se pak mohl nastavit tak, že uživatel tam nebude mít práva zápisu (případně nebude mít práva zápisu na celý ~/.wine
).
Nicméně lze to obejít např. přenastavením HOME (nebo spuštěním vlastní verze wine).
IMHO takto lze omezit jen méně zkušené uživatele, zkušenější to obejdou a omezení která by omezila i ty zkušenější (půlka $HOME read-only, noexec na $HOME, /tmp a všude kde má uživatel právo zápisu aby si nemohli zkompilovat vlastní wine, atd ...) by je nejspíš omezila dost i v jiných věcech.
uživatelé ti tam mohou spokojeně cpát nesmysly, stačí trochu vynalézavostiCož se dá řešit (a ve většině případů řeší) jinak než technickou cestou. V nejjednodušším případě uživatelé vynalézaví nebudou a tím je problém vyřešen. Jako další krok lze toto uživatelům zakázat a podpořit pravidelnou kontrolou a klasifikací porušení pracovní kázně, což vede na snížení platu o pohyblivou složku nebo k vyhazovu, což už si průměrný uživatel rozmyslí. Až v extrémním případě bych nasadil technické prostředky nad rámec toho co jsem navrhoval, neboť v těchto oblastech pak rapidně stoupá křivka nákladů na údržbu děleno užitná hodnota. Pokud například technologicky zakážu komukoliv spouštět programy, tak pak musím mít papírově ošetřeno kdo co smí spustit, evidenci, kontroly atp. Proto se to většinou nevyplatí
Jenže lidi běžně klikají v internetu na blbiny a ty se běžně chtějí samy instalovat. Neřeší, klikají yes, next, ok, další.Tohle imho ten r/o přístup vyřeší.
puberťáky na střední škole, kteří chtějí instalovat blbiny a nedejbože hry.Ty se daj omezovat školním řádem a trestat taky.
Tiskni
Sdílej: