Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
VirtualHost:80 ServerName www.dom.cz directory /var/www/www /directory /VirtulaHost VirtualHost:80 ServerName abc.dom.cz directory /var/www/abc /directory /VirtulaHost VirtualHost:80 ServerName efg.dom.cz directory /var/www/efg /directory /VirtulaHost+ DNS zaznamy pro jednotlive subdomeny. Nebo "dynamicky" pres mod_rewrite prsmerovanim podle subdomeny do adresare:
www.domena.cz/www www.domena.cz/abc www.domena.cz/efgNN
ip1 A x.x.x.x ip2 A x.x.x.x ip3 A x.x.x.xTed už jen stačí nakonfigurovat soubor s apache?
ip1
, ip2
a ip3
jsou názvy těch virtuálních hostů a x.x.x.x
je veřejná IP adresa vašeho serveru, pak ano, teď už stačí jen nakonfigurovat Apache (a počkat, než vyprší platnost záznamů o neexistující adrese v DNS cache, pokud jste ty adresy zkoušel už předtím).
PS: upravil jsem formátování příspěvku, aby ty záznamy byly každý na novém řádku – tak jste to asi chtěl. Doporučuju před odesláním komentáře se podívat na náhled komentáře, který se vám zobrazí.
ip1 - ip3 jsou názvy subdomén, ano x.x.x.x je IP. +- Mi to funguje ale mám tu pár problémů... Jedna věc že sem si zkusil udělat 2Vhosty na ip1 a ip2... Funguje ale když sem dal ip3 (nebyl nastaven vhost) tak se mi ukázala stránka ip1... Já potřebuju aby ty daný stránky se zobrazili pouze z daných domén který jim příslušej.
Další otázka je, že mi registrátor domény musí každou subdoménu nastavovat DNS sám (i samotnou doménu 2. urovně). Ale p=ak z nich vypadlo todle:
pokud si spravne nastavite DNS zaznamy (zonovy soubor), muzete pomoci virtual
hostu nastavovat subdomeny v ramci vaseho serveru
Co tím mají namysli???
Díky
Exik
Funguje ale když sem dal ip3 (nebyl nastaven vhost) tak se mi ukázala stránka ip1... Já potřebuju aby ty daný stránky se zobrazili pouze z daných domén který jim příslušej.Musíte tam vždy správně uvést jméno virtualhosta, bez toho to samozřejmě fungovat nebude.
Buď že si zprovozníte svůj vlastní DNS server, nebo že u nich použijete hvězdičkový záznam. V obou případech je ale potřeba rozumět fungování DNS, jinak to snadno nastavíte špatně.Další otázka je, že mi registrátor domény musí každou subdoménu nastavovat DNS sám (i samotnou doménu 2. urovně). Ale p=ak z nich vypadlo todle:
pokud si spravne nastavite DNS zaznamy (zonovy soubor), muzete pomoci virtual
hostu nastavovat subdomeny v ramci vaseho serveruCo tím mají namysli???
takže stačí když mi registrátor nastaví:
* A x.x.x.x ?
A kdybych to chtěl dělat přes vlastní DNS server? Co to obnáší? Díky
takže stačí když mi registrátor nastaví: * A x.x.x.x
?
To bych rozhodně nedělal, pokud nevíte, co všechno to doopravdy udělá.
A kdybych to chtěl dělat přes vlastní DNS server? Co to obnáší?Naučit se, jak funguje DNS, nainstalovat si nějaký DNS server, naučit se jej spravovat a u registrátora pak nastavit tento server jako autoritativní pro danou doménu. Je dobré pro každou doménu mít DNS serverů víc (spousta registrátorů vám ani neumožní doménu nastavit jinak, než že tam máte aspoň dva DNS servery) – pak potřebujete provozovat DNS server alespoň na dvou místech, nebo použít jako záložní server server vašeho registrátora, pokud takovou službu nabízí. Pokud vás to opravdu zajímá, podívete se třeba na knížku Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS (vyšlo už 5. aktualizované vydání).
DocumentRoot /var/www RewriteEngine on RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.* [NC] RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(.*)\.servername.tld RewriteCond /var/www/%1 -d RewriteRule ^(.*) /%1/$1 [L]A pak budes mit adresarovou strukturu:
/var/www/abc/index1.html /var/www/efg/index2.html /var/www/hij/index3.htmla budes odkazovat takto:
sub1.domena.cz/abc/ sub2.domena.cz/efg/ sub3.domena.cz/hij/s tim ze vsechny DNS ka apalis na jedno IPcko. Ale adresare se stejne mudou muset vytvaret rucne, pokud na to nezavolas pres apache externi script, ale to by bylo zbytecne slozite. NN
NameVirtualHost 192.168.23.2:80 < VirtualHost 192.168.23.2:80> //medzera pred V je kvoli redakčnému systemu VirtualDocumentRoot "/var/www/html/virtual/%-3" RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^([^.]*)\.([^.]*)$ RewriteRule (.*) http://www.%{HTTP_HOST} ServerName www.test.sk ServerAlias *test.sk < /VirtualHost>a na dns servery mam * notaciu na DNS test.sk ďalšími nastaveniami som sa nezaoberal ale verím, že to trošku pomôže pri dalsom hladaní
NameVirtualHost *:80 < VirtualHost *:80> //bez mezery na zacatku DocumentRoot "/var/www/html/domena1.cz" ServerName www.domena1.cz < /VirtualHost> < VirtualHost *:80> //bez mezery na zacatku DocumentRoot "/var/www/html/domena2.cz" ServerName www.domena2.cz < /VirtualHost> < VirtualHost *:80> //bez mezery na zacatku DocumentRoot "/var/www/html/domena3.cz" ServerName www.domena3.cz < /VirtualHost> ... atd... kolik zvládne server ...Nastavení DNS:
Záznam pro mojedomena.cz mujserver IN A xx.xx.xx.xx (přidělená IP adresa - veřejná, pokud je to veřejný Web) a ostatní domény budou mít jen CNAME www CNAME mujserver.mojedomena.cz.Pokud nerozumíš DNS, pak opravdu raději využij služeb jiných firem, doporučuji třeba IGNUM (domena.cz), vedení DNS je u nich zadarmo, mám tam DNS všech domén, co mám na serveru ve virtuálu (cca 25 domén 2. řádu).
Tiskni
Sdílej: