Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Spusť si ho ručně z terminálu, stderr nám poví víc.
$ apt-file show bastille |grep init.d bastille: /etc/init.d/bastille-firewall $ apt-file show bastille |grep sbin bastille: /sbin/bastille-firewall-reset bastille: /sbin/bastille-firewall-schedule bastille: /sbin/bastille-netfilter bastille: /usr/sbin/AutomatedBastille bastille: /usr/sbin/BastilleBackEnd bastille: /usr/sbin/BastilleChooser bastille: /usr/sbin/InteractiveBastille bastille: /usr/sbin/RevertBastille bastille: /usr/sbin/UndoBastille bastille: /usr/sbin/bastille
$ apt-file show bastille |grep init.d
bastille: /etc/init.d/bastille-firewall
$ apt-file show bastille |grep sbin
bastille: /sbin/bastille-firewall-reset
bastille: /sbin/bastille-firewall-schedule
bastille: /sbin/bastille-netfilter
bastille: /usr/sbin/AutomatedBastille
bastille: /usr/sbin/BastilleBackEnd
bastille: /usr/sbin/BastilleChooser
bastille: /usr/sbin/InteractiveBastille
bastille: /usr/sbin/RevertBastille
bastille: /usr/sbin/UndoBastille
bastille: /usr/sbin/bastille
hm, tak som v terminali spustil bastille a napisalo, ze nema modul tk nainstaloval som teda aptget install perl-tk a zase mi napisalo, ze nepodporovany system DB5.0 co teraz?
# bastille WARNING: /usr/bin/perl cannot find Perl module Tk. The above module(s) is/are required to correctly display the Bastille User Interface. If you are unable to find a pre-compiled module for your OS, they can be found at: http://www.cpan.org/modules/01modules.index.html If you installed the modules in another installation of perl besides the one listed in the error message, you may override Bastille's search path by setting the $CORRECT_PERL_PATH environment variable to the directory that the desired perl binary is located in. If you don't want to use the default X11 interface then run 'bastille -c'. For more information on available interfaces see bastille(1m) or run 'bastille -h' # aptitude install perl-tk # bastille ERROR: 'DB5.0' is not a supported operating system. Valid operating system versions are as follows: 'DB2.2' 'DB3.0' 'DB3.1' 'DB4.0' 'RH6.0' 'RH6.1' 'RH6.2' 'RH7.0' 'RH7.1' 'RH7.2' 'RH7.3' 'RH8.0' 'RH9' 'MN6.0' 'MN6.1' 'MN7.0' 'MN7.1' 'MN7.2' 'MN8.0' 'MN8.1' 'MN8.2' 'HP-UX11.00' 'HP-UX11.11' 'HP-UX11.22' 'HP-UX11.23' 'SE7.2' 'SE7.3' 'SE8.0' 'TB7.0' 'OSX10.2.0' 'OSX10.2.1' 'OSX10.2.2' 'OSX10.2.3' 'OSX10.2.4' ERROR: Invalid argument list: Usage: bastille [ -b | -c | -r | -x [ --os version ] ] -b : use a saved config file to apply changes directly to system -c : use the Curses (non-X11) TUI -r : revert all Bastille changes to-date -x : use the Perl/Tk (X11) GUI --os version : ask all questions for the given operating system version. e.g. --os RH6.0
Vypadá to, že není korektně připraven balíček pro Lennyho.
Řešení je použít novější verzi z testingu:
# vim /etc/apt/sources.list deb http://ftp.de.debian.org/debian testing main non-free contrib restricted # aptitude update # aptitude install bastille=1:3.0.9-12.1
NOTE: Valid display found; defaulting to Tk (X) interface. NOTE: Using Tk user interface module. NOTE: Only displaying questions relevant to the current configuration. NOTE: Bastille is scanning the system configuration... NOTE: This appears to be your first interactive run -- creating a new config file.No protocol specified couldn't connect to display ":0.0" at /usr/lib/perl5/Tk/MainWindow.pm line 55. MainWindow->new() at /usr/share/perl5/Bastille_Tk.pm line 126
Kde a pod jakým uživatelem bastille spouštíš? Evidentně nemáš spuštěná X na :0.0 tj. nespustíš ani žádnou jinou X-ovou aplikaci viz. příklady níže:
$ cat ./example.pl #!/usr/bin/perl use Tk; sub finito{ exit; } my $window = MainWindow->new; $window->title("Test"); $window->Button(-text => "This is the quit button ", -command => \&finito )->pack; MainLoop; $ chmod +x example.pl $ DISPLAY=:0.1 ./example.pl couldn't connect to display "0.1" at /usr/lib/perl5/Tk/MainWindow.pm line 55. MainWindow->new() at ./example.pl line 9 $ DISPLAY=:0.1 xterm xterm Xt error: Can't open display: :0.1
BTW: Používáš doufám příkaz sux
místo su
?
sux
(wrapper around su which will transfer your X credentials)bastille
/usr/sbin/bastille
, zkus ho tedy spustit jako root na příkazové řádce a napiš co vypíše. Také by bylo dobré si přešíst manuál a zjistit co vlastně všechny programy v sbin
z balíčku bastille
umí a co po nich chceš vlastně Ty.
Tiskni
Sdílej: