Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Řešení dotazu:
>>>proto mu to logicky trvá dýl
V pripade Ghost ci jemu podobnych nastroju hodne zalezi o jaka data jde. Pokud je to obrovske mnozstrvi malych souboru (databaze apod) tak to bude trvat i hodne dil nez pomoci dd.
Ona utilita dd kopiruje jednotlive sektory bajt po bajtu a to bez ohledu zda jsou to uzitecna data a nebo bordel (soubory smazane) ci uplne prazdne misto.
Klonovani (mysleno opravdove klonovani = totalni bitovy mirror) by u disku 320 GB SATA 3 Gbit/s trvalo cca 1 - 2 hodiny a je uplne jedno jaky je na disku FS a kolik je na nem dat. Vzdy to bude trvat stejnou dobu. Dejte dd velke bloky aspon 1 MB bude to jeste rychlejsi. Dd byva casto zkompilovan s malou defaultni hodnotou (i mene nez 1 kB) bs jez bude pouzita pokud nezadate parametr sam.
Kopirovani pomoci dd u modernich SATA disku mam odzkouseno a klonovani 15 GB diskoveho oddilu do (ze) souboru stejne velikosti trva ani ne 2 minuty. Toto se velmi dobre hodi na system (jakakoli platforma) jez pouzivate jako "hnojiste" na pokusy.
Ghost, Acronis True Image ci Paragon Partition manager kopiruji a komprimuji jednotlive soubory na filesystemu.
Zde je potom jedno jestli takto klonujete disk 20 GB ci 500 GB.
Ghost moc neznam - je to na bazi vista PE (Ghost 15). Poradi si vsak i s Linux FS
Budte opatrny s vlastnimi adresari v / disku pac tyto nastroje predpokladaji jen standardni adresare v /
True Image i Paragon partition manager jsou nastroje postavene na Linux jadru a Busyboxu. V podstate jde pouze o rourama a presmerovanima pospojovane utilitky z onoho Busyboxu a jednoduchy graficky frontend.
Pri zalohovani i obnove dialog vypisuje komentar "zalohuji resp obnovuji disk sektor po sektoru" ... timto s nenechte zmast pac to neni pravda - vysledny soubor se zalohou by musel mit sttejnou velikost jako zalohovany oddil ci cely HDD
Vysledny soubor s priponou .tib neni surovy obraz disku avsak soubor jez obsahuje dalsi soubory (tedy archiv) jako je zaloha MBR, uzivatelsky popis zalohy apod.
Soubory se zalohou od jednotlivych nastroju jsou navzajem nekompatibilni a to i mezi ruznyma verzema - pozor na to.
DD je jistota a budete jej moci pouzit v libovolnem Linux distru (Live treba) bez obav o nejakou kompatibilitu..
Nemam tyto nastroje rad pac jsou mezi verzema nekompatibilni (pokud udelate zalohu s TIH 2009 tak ji neobnovite pomoci TIH 2010 a podobne problemy)
Navic se jedna o "vyrabovane" Linux jadro a Busybox tez.
Zajimave jak je dumyslne zamaskovano ze se jedna o Linux. Vse odtajni az zavedeni souboru kernel.dat a ramdisk.dat pomoci treba Grubu a vynechani parametru quiet. Busybox je zohaven a ocesan o nektere utilitky jez by mohly "neco prozradit".
Pokud Vam jde jen o klon z disku na disk tak tyto komercni nastroje muzete pouzit tez bez obav. Zalezi na Vas jak si je opatrite. Vygenerovane zachranne CD neni mozne pouzit jinde nez na PC kde byl produkt nainstalovan. Toto je pochopitelne mysleno z pohledu licence a nikoli funkce. Proste funguji na jakemkoli PC bez ohledu zda je na nem nainstalen odpovidajici produkt. Dokonce tedy nemusi PC obsahovat ani instalaci Windows.
Zaver:
Pokud nepotrebujete Vas disk klonovat nekolikrat denne ci tydne tak klidne pouzijte dd.
Nabootujte nejake Live CD (Slax) a pomoci dd disk naklonujte na jiny.
Presnou syntaxi sem psat je noseni drivi do lesa pac je velmi jednoducha.
Resenim je i jen zkopirovat soubory a adresare a nainstalit znovu bootloader. Mj ani nepisete zda se jedna o disk systemovy ci jen uloziste.
V tom pripade jen soubory zkopirujte a mate hotovo. Vse ostatni je jen slozitejsi.
Tiskni
Sdílej: