Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Řešení dotazu:
Jedno z navrhovaných řešení bylo použít screen
a uspání/probuzení session. Tzn. na serveru screen nainstalovat, spustit screen a v něm kompilaci, poté ji uspat a když bude třeba zkontrolovat ji, session opět probudit. To vše přes třeba ssh (command line). Jak na to je třeba tady
Druhá možnost je použít NX server (FreeNX nebo přímo od NoMachine). Tak budeš mít k dispozici grafiku a suspend/resume sezení taky. Nějaký návod jsem našel tady, ale podle toho, co máš za distro na serveru a klientovi budeš mít dostupné balíčky (má je Arch i Ubuntu.
Používám obě řešení a spokojenost. Je teda fakt že NX je komfort, ale když máš server bez Xorg, tak screen je taky super.
gnome-session vncserver -kill $DISPLAYA po skonceni procesu
gnome-session
(pre KDE startkde
), co je po odhlaseni, sa spusti zabitie VNC serveru. Inak VNC server ostava bezat a mozes si v nom spustit nieco dalsie. xstartup
je skript (musi byt spustitelny), ktory sa spusta ak z terminalu napises prikaz vncserver
. Analogia ku ~/.xinitrc
pre prikaz startx
.
Tiskni
Sdílej: