Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Myslím, že GUI je pro zálohování zbytečné, jestli chceš napiš příklad jak si automatickou/ruční zálohu konkrétně představuješ a můžeme to zkusit vyřešit pohodlněji skriptíkem. Případně, když přesně specifikuješ jak si představuješ to GUI, může se tu dříve či později objevit.
grsync
?
Jednoduché zálohování s plánováním, podporou sítí a možnostmi, které GUI nikdy mít nebude: cron
a rsync
.
Rozumnou kompresi a inkrementální zálohy umí zajistit například tar --listed-incremental=...
. (Podrobnosti znamenitě popisuje manuálová stránka.)
Složité zálohování s GUI: Co třeba sbackup?
Všechna zmíněná řešení jsou ale pořád ještě amatérské postupy hodné Windows. Můžou totiž klidně zazálohovat nekonzistentní data. Korektní postup je (1) vytvořit LVM snapshot, (2) zazálohovat snapshot (přes rsync
nebo tar --listed-incremental=...
nebo jakkoliv jinak) a (3) uvolnit LVM snapshot. Pro snapshot je potřeba zanedbatelný zlomek kapacity originálu, pokud se používá jen krátce a originál se během té doby nemění příliš radikálně.
Dělat snapshot nad oddílem, kde běží databáze, jednoduše není rozumné. Databáze má přece vlastní a mnohem sofistikovanější zálohovací mechanismy. Zkopírování dat soubor po souboru je nejlepší způsob, jak tu databázi úplně odepsat. Stačí zapomenout třeba na zachování timestampů u souborů a data ze zálohy už nikdo nikdy neuvidí. Jediný opravdu spolehlivý způsob, jak zazálohovat databázi, je dump. Ať už je to SQL dump nebo něco binárního, bude to vždy konzistentní a bude to umět přečíst každá současná i budoucí verze příslušného DBMS na každé platformě.
Kromě toho existují i mnohem triválnější protipříklady než databáze. Například přidání uživatele do skupiny. Příslušná utilita či skript ho přidá do /etc/group, v tom okamžiku někdo udělá snapshot a teprve poté dojde k přidání do /etc/gshadow. Vznikne snapshot, který je v jistém ohledu nekonzistentní.
Snapshot má pouze zajistit, aby nevznikaly poškozené soubory, které někdo zrovna přepisuje zálohovacímu programu pod rukama. Soubory, které se často a nahodile mění, se samozřejmě můžou i do snapshotu dostat v nekonzistentní podobě. Nicméně otázka je, k čemu takové soubory jsou a zda je opravdu cílem je zálohovat.
--lock-all-tables --single-transaction --lock-tables
atd.Jistě, takové triky jsou možné, ale ten dump se jednak obejde bez downtime a druhak může zabrat mnohem méně místa, pokud je zvolen vhodný formát a vhodná komprese. To druhé je celkem jedno, ale o to první jde skoro vždy. Kromě toho, dump se dá obnovit i v kterékoliv novější verzi DBMS, což se o nízkoúrovňových datech rozhodně říct nedá. Například PostgreSQL bude rozumět pouze datům ze stejné minor verze.
Tiskni
Sdílej: