Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Řešení dotazu:
Příště se nejprve podívej na Wiki Ubuntu nebo napiš do Googlu "grub 2 ubuntu", teprve poté se ptej na konkrétní problém či nejasnost.
Jak jsem psal, přečíst si pořádně zmíňenou wiki stránku, konkrétně část /etc/grub.d/ (složka):
Tyto soubory jsou čteny při vykonávání příkazu '"update-grub"'. Tyto skripty udržují a přenášejí informace, které se spolupodílí na vytváření souboru /boot/grub/grub.cfg.
30_os-prober
hledá ostatní operační systémy a zahrnuje je do nabídky.
Z toho plyne, že po spuštění níže uvedeného příkazu se znovu provede skript 30_os-prober
a pokud jsi Windows odstranil, tak se pro ně záznam znovu nevygeneruje tj. docílíš jejich odstranění z /boot/grub/grub.cfg
aniž by jsi tento soubor editoval.
# update-grub
Řešení je snadné, stačí ve skriptu 30_os-prober
ignorovat Windows.
Prominte, sam tady poucujete pana Karla, at si neco precte, a sam jste se asi do toho scriptu os-prober ani nepodival.
Tuhle jízlivou větu jste si mohl odpustit, protože kdyby jste chápal souvislosti, tak ji nikdy nenapíšete. No nic jdeme k věci.
Asi jste si všiml, že se výstup programu os-prober
prochází v cyklu a mimo jiné se z něj získává proměná $LONGNAME, která se používá v menuentry
. A právě tuto proměnou můžete kontrolovat na výskyt slova Windows a tím pádem vložení tohoto záznamu přeskočit.
Ano, menuentry
pro BSD se vkládá ve větvi chain
stejně jako pro Windows.
menuentry / $LONGNAME
, ktere nechce uvest ve vyslednem seznamu... a byt tak vice userfriendly
# update-grubtohle zabralo, dekuju. Ale porad nevim, kde treba zmenim cas, nez urcity system nabehne, vychozi atd.. prijdou mi ty konfigy nejaky zmateny optroti menu.lst z Grub 1
Karle, už jsi si prosím přečetl tu wiki stránku? Je tam vše co potřebuješ: grub (/etc/default/grub). To po nás chceš, aby jsme Ti tady vytahovali jednotlivé pasáže?
# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update # /boot/grub/grub.cfg. GRUB_DEFAULT=0 GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0 GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true GRUB_TIMEOUT=10 GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian` GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" GRUB_CMDLINE_LINUX="" # Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only) #GRUB_TERMINAL=console # The resolution used on graphical terminal # note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE # you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo' #GRUB_GFXMODE=640x480 # Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux #GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true # Uncomment to disable generation of recovery mode menu entrys #GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"
Tiskni
Sdílej: