Richard Biener oznámil vydání verze 16.1 (16.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 16. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 12.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Před 30 lety, tj. v úterý 30. dubna 1996, byl spuštěn Seznam.cz.
Byly zpracovány a zveřejněny všechny videozáznamy, které stojí za zveřejnění, z konference FOSDEM 2026.
Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.
Textový editor Zed dospěl do verze 1.0. Představení v příspěvku na blogu.
Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.
VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.
Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 44. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách
… více »dd if=/dev/hda1 of=/dev/sda1Pokud by jsi si vytvořil velký oddíl (tudíž chtěl si pro XP zvětšit místo), tak bych po proběhnutí dd ještě použil ntfs-resize a zvětšil filesystém. Pak už jen nabootoval z instalačního CD winxp a obnovil MBR (fixmbr) na novém disku a mělo by snad vše fachčit.
.
dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=512 count=1
Jak ma byt velke to bs?
a pak
dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1 bs=64
Tim bs=64 si nejsem jisty, ale vim, ze kdyz jsem jednou prepisoval disk z /dev/zero a nedal jsem tam bs=64, tak mne prislo, ze to nic nedela. Muze nekdo vysvetlit?
Acronis je Linux kernel + Busysbox a cele je to pospojovane rourama a presmerovanima, opatrene jednoduchym grafickym frontendem.
Pro Vase pouziti by se hodil acronis drive clone easy. Je jen na Vas jak byste si tento nastroj (boot cd) opatril.
Nabootujte nejake live cd, ja doporucuju Puppylinux.
Predpokladam ze novy disk mate v USB / IDE adaptoru.
Dejte: dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=1M
Pricemz sda jedna je stary disk a sdb je ten novy. Jadro je muze pojmenovat i jinak a tak dejte majzla pokud si stary disk prepisete tim novym na nemz nejsou zadna data tak neni navratu a nikdo nedokaze jiz data obnovit !!!
bs dejte mnohem vetsi cca 1 MB tzn bs=1M s 64 bajtama to bude trvat vecnost. Pomoci Gparted roztahnite partition na celou velikost disku.
Mate hotovo.
Tiskni
Sdílej: