Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Dobrý den,
vlastním notebook HP Compaq a nefunguje mi zvuk. Nejdřív mi nehrály jenom integrované reproduktory, tak jsem bezúspěšně zkusila následující postup:
Step 1: Open Terminal from "Applications->Accessories-> Terminal"
Step 2: Run the following commands (copy/paste each command into the Terminal and then hit )
wget http://www.linuxant.com/alsa-driver/alsa-driver-linuxant_1.0.19.2_all.deb
sudo dpkg -i alsa-driver-linuxant_1.0.19.2_all.deb
sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
# Add following line at the end of the alsa-base.conf file and then save the change: options snd-hda-intel model=laptop
# Enter following command: sudo gedit /etc/modprobe.d/options.conf
# Add following line at the end of the options.conf file and then save the change: options snd-hda-intel model=laptop
Step 3: Reboot pc Step 4:Open Terminal from "Applications->Accessories->Terminal" and then enter following command: gnome-volume-control and make sure nothing is muted.
Nepomohlo, tak jsem ještě zaktualizovala balík alsa-driver-linuxant, podle jiného doporučení. To mělo za následek, že mi vypadl zvuk kompletně, čili není ani ve sluchátkách. (samozřejmě jsem se ujistila, že nic není ztlumené)
Nouze mě zahnala až sem, už si nevím rady.
jedná se o HP Compaq CQ61-319WM
ale vysvětlete mi, proč při aktualizaci alsa-driveru vypadl všechen zvuk.
V tuhle chvíli mám alsu verze 1.0.20
mám takový pocit, že alsa v tom asi tolik prsty nemá.
jako bych úplně ztratila kontakt se zvukovkou. zkoušela jsem aplay -l, ale vyhodilo mi to jen že no soundcards found
problém je, že nevím, jak ji dostat zpátky
Pokud se nepletu, stále platí jistá adresářová struktura ubuntu ...
Viz návod, kde je konfigurák v "/etc/modprobe.d/alsa-base.conf", podle jiného by měla vypadat konfigurace
alias snd-card-0 snd-hda-intel alias sound-slot-0 snd-hda-intel options snd-hda-intel model=hp-dv5 options snd-hda-intel enable_msi=1(Předpokládám, že při dobre nastaveném alsa-base.conf by v "dmesg" neměly být nějaké nesouhlasné poznámky, že tohle je nepodporovaný hw.)
1) Odstanit toto nastaveni v konfigurakach, ale bude ti hrat zvuk v reproduktorech a sluchatkach zaroven. A pockat na ostrou verzi Ubuntu 10.04
2) Stahnout (a pozdeji nainstalovat) a vyzkouset Alpha 3 verzi Ubuntu 10.04, ktery uz ma nove udev - odkaz
3) Zkusit najit balicek (nebo zkompilovat ze zdrojaku) udev 151. Ale mohou vzniknout chyby pri zavislostech :(
Ta dvojka bude asi nejlepsi reseni, protoze muzes nabootovat z LiveCD a vse vyzkouset bez nasledku.
V gentoo mam udev 151-r1, pokud by to řešil, mohl by snad být i v archu, tedy distribuci založené na balíčcích, stejně jako ubuntu. Je na Vás, proč tam máte zrovna to, co máte, a jak to snášíte.
Tiskni Sdílej: