V Praze probíhá Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory. Přednášky lze sledovat také na YouTube.
Node-RED (Wikipedie, GitHub), webová aplikace postavená na Node.js pro vizuální programování a propojování hardwarových zařízení, API a online služeb, byl vydán ve verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byla vydána nová verze 3.27.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 5 zranitelností.
Řídící výbor GCC schválil záměr do GCC začlenit backend WebAssembly.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.0 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.1. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a časem také na Linux Kernel Newbies.
Cheat Engine (Wikipedie) je s verzí 7.7 k dispozici už také pro Linux. Jedná se o proprietární skener/debugger paměti používaný především k cheatování v počítačových hrách.
Vláda USA nařídila společnosti Anthropic pozastavit přístup k modelům Fable 5 a Mythos 5 pro všechny cizince, včetně zaměstnanců Anthropicu.
Společnost Murena představila (YouTube) novou verzi 4.0 mobilního operačního systému /e/OS (Wikipedie) založeného na Androidu a LineageOS bez aplikací a služeb od Googlu.
V Arch User Repository (AUR) bylo kompromitováno přes 400 opomíjených balíčků (jejich seznam). Útočník do nich začlenil škodlivý npm balíček atomic-lockfile, který krade citlivá data uživatelů. Publikována byla předběžná analýza spouštěného malwaru deps.
Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.
Nejprve by bylo vhodné, aby jsi systém uvedl do původního stavu, aby se eliminovaly problémy, které jsi mohl zanést při pokusu o ruční instalaci nového Alsa driveru. Tato zvukovka je již značně prehistorická (http://larve.net/people/hugo/2000/07/linux-vaio#sound), takže je zbytečné používat nedistribuční verze ovladačů.
Až budeš mít systém v původním stavu, zkontroluj zda-li máš natažený modul
snd-ymfpci.
Ano, lsmod jsi pochopil správně.
Mrkni se na: Yamaha YMF744 Soundcard Stopped working with Lenny.
Máš také v
/var/log/kern.log:
[ 13.610263] firmware request failed: -2 [ 13.624667] ACPI: PCI interrupt for device 0000:00:08.0 disabled [ 13.639431] Yamaha DS-1 PCI: probe of 0000:00:08.0 failed with error -2
Pokud ano, tak Ti chybí firmware Hints for hardware with non-free requirements:
Yamaha YMF724/740/744/754 devices
The modules using this firmware are:
snd-ymfpci
To install the firmware:
Visit http://git.kernel.org/?p=linux/kernel/git/dwmw2/linux-firmware.git;a=tree;f=yamaha;hb=HEAD and place the file(s) in the: /lib/firmware/yamaha directory: You can confirm you have installed the firmware by checking for the following files:
/lib/firmware/yamaha/ds1_ctrl.fw /lib/firmware/yamaha/ds1_dsp.fw /lib/firmware/yamaha/ds1e_ctrl.fw
Tiskni
Sdílej: